Τετάρτη 30 Δεκεμβρίου 2015

Πρώτη μούρη η Λέστερ!! (video)

Πρώτη μούρη  η Λέστερ! (video)

Δεν έκανε ακόμη ένα θαύμα, όμως και η ισοπαλία (0-0) κόντρα στην Σίτι μπορεί να χαρακτηριστεί ως επιτυχία. Η ομάδα του Ρανιέρι έπιασε την Άρσεναλ και θα χαιρετήσει τον χρόνο από την κορυφή της Premier

Ως άξια διεκδικήτρια του τίτλου παρουσιάστηκε η Λέστερ στο ντέρμπι με την Μάντσεστερ Σίτι στο «Κing Power». Οι «αλεπούδες» μπορεί να μην κατάφεραν να πάρουν τη νίκη κόντρα στους παίκτες του Πελεγκρίνι, όμως πήραν τον βαθμό (0-0), με τον οποίο θα κλείσουν την χρονιά στην κορυφή της Premier League, συγκατοικώντας με την Άρσεναλ.

Ανοιχτό ματς στο πρώτο ημίχρονο με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν στροφές μετά το πρώτο 15λεπτο και να απειλούν την εστία του Σμάιχελ με κύριο εκφραστή των προσπαθειών τον Ραχίμ Στέρλινγκ. Ο Ρανιέρι φρόντισε να «παγώσει» τον ρυθμό κι έψαξε το γκολ με επικίνδυνες αντεπιθέσεις από το δίδυμο των Βάρντι και Μαχρέζ.

Στο δεύτερο 45λεπτο η Λέστερ μπήκε πολύ καλύτερα και για πρώτη φορά έφερε παίκτες –με οργανωμένες επιθέσεις- στην περιοχή του Χαρτ, που κράτησε όρθια όσες φορές χρειάστηκε την Σίτι. Οι πολίτες ανέβασαν στροφές με την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού κι έχουν δίκιο να φωνάζουν όταν ο διαιτητής δεν είδε ανατροπή του Αγκουέρο στην περιοχή, έπειτα από μαρκάρισμα του Ινλέρ. Με το πέρασμα των λεπτών ο ρυθμός του ματς έπεσε, αφού οι δύο προπονητές δεν θέλησαν να πάρουν μεγάλα ρίσκα, με αποτέλεσμα καμία ομάδα να μην καταφέρει να ξεκολλήσει απ' το «μηδέν».