Τρίτη 5 Ιανουαρίου 2016

Της είπε τα… Κάλα-ντα!! (video)

Της είπε τα… Κάλα-ντα (video)

Οι γιορτές πέρασαν, όμως το πρώτο της διπλό θα πανηγυριστεί ανάλογα. Με τον Κάλα να ισοφαρίζει και τον Σαράμπια να δίνει την χαριστική βολή η Χετάφε έφυγε ασπροπρόσωπη απ’ την έδρα της Χιχόν, 2-1.

Με ιδανικό τρόπο ξεκίνησε το 2016 για την Χετάφε. Οι Μαδριλένοι πανηγύρισαν το πρώτο τους «διπλό» στην φετινή Primera Division επικρατώντας 2-1 στην έδρα της Σπόρτινγκ Χιχόν.

Το ματς στο «Μολινόν» ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους, που εκμεταλλεύτηκαν τον γρήγορο ρυθμό κι άνοιξαν το σκορ με τον Σανάμπρια στο 16ο λεπτό. Οι παίκτες του Εσκριμπά ήταν αναγκασμένοι να πιέσουν και να βρουν την ισοφάριση, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να είναι ανοιχτό και να υπάρχουν ευκαιρίες μπροστά και από τις δύο εστίες.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κουέλαρ κράτησε το «μηδέν» για την ομάδα, πιάνοντας πέναλτι του Λεόν στο 58’. Η Χετάφε δεν το έβαλε κάτω και με τον πρώην αμυντικό της ΑΕΚ, Χουάν Κάλα, βρήκε τελικά την απάντηση στο 69’. Μέσα σε δύο λεπτά ο κόσμος γύρισε… ανάποδα για τη Χιχόν, αφού στο 71’ ο Σαράμπια «γύρισε» το ματς για τους φιλοξενούμενους.