Δευτέρα 29 Φεβρουαρίου 2016

Οι 9 γκολάρες της ΑΕΚ από φάουλ με ΠΑΟ!!

Οι 9 γκολάρες της ΑΕΚ από φάουλ με ΠΑΟ

Το www.sport-fm.gr θυμάται τα ντέρμπι στα οποία έχει επικρατήσει η ΑΕΚ σε βάρος του Παναθηναϊκού, όπου οι εκτελέσεις φάουλ έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη του ματς.

Τα γκολ από εκτελέσεις φάουλ, μπορεί να μην έρχονται συχνά για την ΑΕΚ όσο άλλες εποχές, αλλά ο Βάργκας φρόντισε να γίνει ο δεύτερος φέτος μετά τον Μπαρμπόσα στη Βέροια που σκοράρει στο Πρωτάθλημα με αυτόν τον τρόπο. Κάποια από τα γκολ που έχει σημειώσει η «Ένωση» απέναντι στο τριφύλλι έχουν γράψει ιστορία και το sport-fm.gr τα θυμάται.

Tου Κώστα Μιαούλη

ΠΑΟ – ΑΕΚ 0-1 1988-89 (Μίροσλαβ Οκόνσκι)

Στην εκκίνηση του Πρωταθλήματος του 1988-89 που τελικά κατέκτησε και μετά από δύσκολα χρόνια στις αναμετρήσεις με τον Παναθηναϊκο, ο Πολωνός θα νικήσει τον Σαργκάνη και θα δώσει στην «Ένωση» μια σπουδαία νίκη.

ΑΕΚ – ΠΑΟ 2-0 1993-94 (Αλέκος Αλεξανδρής)

Η ΑΕΚ έχει προηγηθεί με ένα γκολ του Χάρη Κοπιτσή και λίγο αργότερα θα σημειώσει και δεύτερο τέρμα, με μία κομπίνα. Ο Σαβέφσκι στρώνει στον Αλεξανδρή πριν προλάβει να στηθεί το πράσινο τείχος και ο τελευταίος γράφει το 2-0.

ΑΕΚ – ΠΑΟ 3-1 (1995-96) (Τιμούρ Κετσπάγια)

Η ΑΕΚ θα παίξουν για το Κύπελλο Ελλάδος στη Νέα Φιλαδέλφεια το 1995-96, με την «Ένωση» να επικρατεί τον Φλεβάρη εκείνης της σεζόν με 3-1 στο πρώτο ματς. Το 3ο γκολ της ΑΕΚ, σημειώνει μετά από πάσα του Σαβέφσκι ένα απίστευτο τέρμα.

ΑΕΚ – ΠΑΟ 2-0 2001-02 (Βασίλης Τσάρτας)

Η ΑΕΚ παίζει με τον Παναθηναϊκό ένα απαιτητικό παιχνίδι σε βαρύ τερέν στη Ν. Φιλαδέλφεια. Ο Βασίλης Τσάρτας θ’ ανοίξει το σκορ με μια πονηρή εκτέλεση φάουλ κάτω από το τείχος, ενώ θα βγάλει και την πάσα για το 2-0 στον Ντέμη Νικολαϊδη.

ΠΑΟ-ΑΕΚ 1-3 2004-05 (Βλάνταν Ίβιτς)

Η ΑΕΚ σφραγίζει την πρόκριση στο Κύπελλο μετά το 1-1 στο ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό, με μια σπουδαία νίκη στη Λεωφόρο. Ο Βλάνταν Ίβιτς με πολύ όμορφη εκτέλεση φάουλ διαμορφώνει το 3-1 για την «Ένωση».

ΠΑΟ-ΑΕΚ 0-2 2010-11 (Νίκος Λυμπερόπουλος)

Ο Νίκος Λυμπερόπουλος στο πρώτο ματς για τα προημιτελικά του Κυπέλλου, θα σημειώσει δύο τέρματα. Το πρώτο στο 65ο λεπτό με προβολή και στο 80ο λεπτό με εκτέλεση φάουλ, αφού θα βρει η μπάλα και στο τείχος.

ΠΑΟ-ΑΕΚ 1-1 2008-09 (Νάτσο Σκόκο)

Ο Νάτσο Σκόκο βάζει μπροστά την ΑΕΚ στο σκορ, στον αγώνα της 2ης αγωνιστικής των πλέι-οφ για την σεζόν 2008-09 με μια υπέροχη εκτέλεση φάουλ, σε ένα από τα πιο θεαματικά τέρματα του στην Ελλάδα.

ΑΕΚ – ΠΑΟ 2-3 2010-11 (Μίτσελ)

Η ΑΕΚ με ένα τέρμα του Μίτσελ λίγο πάνω από τη μεσαία γραμμή στο 97ο λεπτό θα κρεμάσει τον Καρνέζη και θα δώσει την πρόκριση από τα προημιτελικά του Κυπέλλου, στην πορεία της «Ένωσης» προς την κατάκτηση του.

ΑΕΚ – ΠΑΟ 1-0 2015-2016 (Ρόναλντ Βάργκας)

Ο άσος από την Βενεζουέλα, θα βρει τρόπο να νικήσει τον Στιλ με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Αυτό είναι το 3ο γκολ του Βάργκας στα ντέρμπι και η ΑΕΚ θα πάρει ξανά τη νίκη με 1-0.