Δευτέρα 29 Φεβρουαρίου 2016

Ανέβηκε δεύτερη η Πόρτο!!

Ανέβηκε δεύτερη η Πόρτο

Η Πόρτο κέρδισε πιο εύκολα απ' ότι δείχνει το τελικό 2-1 μέσα στην έδρα της Μπελενένσες, έπιασε στη δεύτερη θέση τη Μπενφίκα και μείωσε τη διαφορά στους τρεις βαθμούς από τη Σπόρτινγκ.

Μεγάλο διπλό μέσα στην έδρα της Μπελενένσες πήρε η Πόρτο με σκορ 2-1, έπιασε την Μπενφίκα στη δεύτερη θέση και μείωσε στους τρεις βαθμούς τη διαφορά από τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας (έχει ένα ματς λιγότερο).

Η Πόρτο «κλείδωσε» από το πρώτο κιόλας ημίχρονο το τρίποντο, καθώς άνοιξε το σκορ μόλις στο 9 με τον Μπαρχίμι και έκανε το 2-0 στο 18ο λεπτό με αυτογκόλ του Τονέλ. Το μόνο που κατάφερε η Μπελενένσες ήταν να μειώσει και να διαμορφώσει το τελικό 2-1 με γκολ του Χουάντο.

Στα άλλα δύο ματς της ημέρας, η Μαρίτιμο επικράτησε 1-0 της Ακαντέμικα με γκολ του Ντιαβαρά και ελπίζει ακόμη στη σωτηρία της, ενώ η Τοντέλα πήρε διπλό στην έδρα της Μορεϊρένσε (2-1), ωστόσο μοιάζει εξαιρετικά δύσκολο έως απίθανο να προλάβει το... τρένο της σωτηρίας.