Τρίτη 8 Σεπτεμβρίου 2009

Η Σερβία ταπείνωσε την Ισπανία με 66-57!

Θριαμβευτική πρεμιέρα για την εθνική Σερβίας στο Ευρωμπάσκετ, η οποία επικράτησε 66-57 της ασημένιας Ολυμπιονίκης του Πεκίνου και φαβορί για το χρυσό, Ισπανίας! Οι μαχητές του Ίβκοβιτς ήταν εκπληκτικοί, έπαιξαν καλή άμυνα, είχαν ευστοχία, ψυχραιμία, οργάνωση και σε καμία περίπτωση δεν έχασαν την πρωτοπορία του σκορ. Από την άλλη οι Ισπανοί ήταν σε κακή βραδιά με κορυφαίο παράδειγμα το μεγάλο αστέρι των Λέικερς Πάου Γκασόλ που είχε 1/8 βολές!Κορυφαίος των νικητών του Ντούσαν Ίβκοβιτς ο Νέναντ Κρστιτς με 17 πόντους και άξιοι συμπαραστάτες του οι Βελίτσκοβιτς της Ρεάλ και ο Τέπιτς του ΠΑΟ με 14 και 10 αντίστοιχα.

Με ηγέτη τον Νέναντ Κρστιτς, που πέτυχε 7 πόντους στην πρώτη περίοδο, οι «πλάβι» προηγήθηκαν με 15-8. Ο Σέρτζιο Σκαριόλο έριξε στο παρκέ το μεγάλο αστέρι Πάου Γκασόλ, η παρουσία του οποίου βοήθησε τους «φούριας ρόχας» να πλησιάσουν στους τρεις, 15-12.

Οι Σέρβοι κατάφεραν περίπου έξι λεπτά πριν το ημίχρονο να προηγηθούν για πρώτη φορά με +10 (24-14). Οι Ίβηρες μείωσαν σε πέντε (24-19), όμως με ένα σερί12-1 οι Πλάβι έφτασαν για πρώτη φορά στους 16 πόντους στο 19΄ (36-20). Το ημίχρονο έληξε με 38-23.

Στην τρίτη περίοδο με πρωταγωνιστή τον Βελίτσκοβιτς κατάφεραν να προηγηθούν με +17 (44-27), απειλώντας με διασυρμό το μεγάλο φαβορί της διοργάνωσης . Οι Ισπανοί μείωσαν σε 46-36 προσωρινά. Με "φαρμακερό" τρίποντο του Μίλαν Μάτσβαν η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +19 ( 56-37) που ήταν το σκορ της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Ισπανοί έκαναν την ύστατη προσπάθεια να γυρίσουν τον αγώνα. Με σερί 13-3 κατάφεραν να μειώσουν στους εννέα (59-50) στο 36΄ και αλλά πλέον ήταν αργά. Οι Σέρβοι με μεγάλες επιθέσεις, έλεγχο των ριμπάουντ και ευστοχία στις βολές διατήρησαν διαφορά 10 πόντων και κατόρθωσαν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα με το εκπληκτικό 66-57!
Δεκάλεπτα: 15-12, 38-23, 56-37, 66-57

Σερβία (Ίβκοβιτς): Τέπιτς 10, Τεόντοσιτς 4, Πάουνιτς 4, Μπιέλιτσα 2, Μάρκοβιτς 2, Τρίπκοβιτς 3, Ραντούλιτσα 2, Κρστιτς 17, Πέροβιτς 2, Βελίτσκοβιτς 12, Μάτσβαν 8.

Ισπανία (Σκαριόλο): Π. Γκασόλ 9, Ρούμπιο 6, Ναβάρο 14, Κλαβέρ, Ρέγες 10, Καμπέθας, Λόπεθ 3, Γιούλ 9, Μ. Γκασόλ 4, Μουμπρού, Γκαρμπαχόσα. (ο Ρούντι Φερνάντεθ δεν χρησιμοποιήθηκε λόγω τραυματισμού)