Πέμπτη, 1 Οκτωβρίου 2009

Europa League: Το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής


Επιμέλεια: Δ.Μ.

Το Europa League επανέρχεται με την 2η αγωνιστική των ομίλων το βράδυ της Πέμπτης και φυσικά η αναμέτρηση που ξεχωρίζει είναι αυτή του "Μεστάγια", όπου η Βαλένθια υποδέχεται την Τζένοα.

Όσον αφορά στις ελληνικές ομάδες ο Παναθηναϊκός δοκιμάζεται στο Βουκουρέστι από την Ντιναμό, ίσως στο κρίσιμο ματς για αυτόν στο 6ο όμιλο, ενώ στο άλλο ματς η Γαλατάσαράι υποδέχεται το "Αλί Σαμί Γεν" την Στουρμ Γκρατς.

Η ΑΕΚ από την άλλη έχει πάρα πολύ δύσκολη αποστολή, καθώς στο ΟΑΚΑ καλείται να σταματήσει την Μπενφίκα, μία από τις πιο φορμαρισμένες ομάδες στην Ευρώπη, ενώ στο άλλο ματς του 9ου ομίλου η ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ φιλοξενεί την Έβερτον.

Οι αναμετρήσεις από τον 7ο έως τον 12ο όμιλο ξεκινούν στις 20:00 (δηλαδή και η ΑΕΚ), ενώ αυτές από τον 1ο έως τον 6ο όμιλο στις 22:05 (δηλαδή και ο Παναθηναϊκός).

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής:

Ώρα έναρξης 22:05

1ος όμιλος
Άντερλεχτ - Άγιαξ
Τιμισοάρα - Ντιναμό Ζάγκρεμπ

2ος όμιλος
Σλάβια Πράγας - Λιλ
Βαλένθια - Τζένοα

3ος όμιλος
Αμβούργο - Χαποέλ Τελ-Αβίβ
Σέλτικ - Ραπίντ Βιέννης

4ος όμιλος
Σπόρτινγκ - Χέρτα
Βέσπιλς - Χέερενφεεν

5ος όμιλος
Ρόμα - ΤΣΣΚΑ Σόφιας
Φούλαμ - Βασιλεία

6ος όμιλος
Ντιναμό Βουκ. - Παναθηναϊκός
Γαλατάσαράι - Στουρμ Γκρατς

Ώρα έναρξης 20:00

7ος όμιλος
Λέφσκι Σόφιας - Λάτσιο
Σάλτζμπουργκ - Βιγιαρεάλ

8ος όμιλος
Τβέντε - Στεάουα Βουκ.
Σερίφ Τιρασπόλ - Φενέρμπαχτσε

9ος όμιλος
ΑΕΚ - Μπενφίκα
ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ - Έβερτον

10ος όμιλος
Τουλούζ - Μπριζ
Σαχτάρ - Παρτίζαν

11ος όμιλος
Κοπεγχάγη - Σπάρτα Πράγας
Αϊντχόφεν - Κλουζ

12ος όμιλος
Βέρντερ - Αθλέτικ Μπιλμπάο
Αούστρια Βιέννης - Νασιονάλ

Οι βαθμολογίες

1ος όμιλος
1. Άντερλεχτ 3 (2-0)
2. Άγιαξ 1 (0-0)
3. Τιμισοάρα 1 (0-0)
4. Ντιναμό Ζάγκρεμπ 0 (0-2)

2ος όμιλος
1. Τζένοα 3 (2-0)
2. Βαλένθια 1 (1-1)
3. Λιλ 1 (1-1)
4. Σλάβια Πράγας (0-2)

3ος όμιλος
1. Ραπίντ Βιέννης 3 (3-0)
2. Χαποέλ Τελ-Αβίβ 3 (2-1)
3. Σέλτικ 0 (1-2)
4. Αμβούργο 0 (0-3)

4ος όμιλος
1. Σπόρτινγκ 3 (3-2)
2. Βέσπιλς 1 (1-1)
3. Χέρτα 1 (1-1)
4. Χέερενφεεν 0 (2-3)

5ος όμιλος
1. Βασιλεία 3 (2-0)
2. Φούλαμ 1 (1-1)
3. ΤΣΣΚΑ Σόφιας 1 (1-1)
4. Ρόμα 0 (0-2)

6ος όμιλος
1. Γαλατάσαράι 3 (3-1)
2. Ντιναμό Βουκ. 3 (1-0)
3. Στουρμ Γκρατς 0 (0-1)
4. Παναθηναϊκός 0 (1-3)

7ος όμιλος
1. Σάλτζμπουργκ 3 (2-1)
2. Βιγιαρεάλ 3 (1-0)
3. Λάτσιο 0 (1-2)
4. Λέφσκι Σόφιας 0 (0-1)

8ος όμιλος
1. Τβέντε 3 (2-1)
2. Στεάουα Βουκ. 1 (0-0)
3. Σερίφ Τιρασπόλ 1 (0-0)
4. Φενέρμπαχτσε 0 (1-2)

9ος όμιλος
1. Έβερτον 3 (4-0)
2. Μπενφίκα 3 (2-0)
3. ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ 0 (0-2)
4. ΑΕΚ 0 (0-4)

10ος όμιλος
1. Σαχτάρ 3 (4-1)
2. Τουλούζ 3 (3-2)
3. Παρτίζαν 0 (2-3)
4. Μπριζ 0 (1-4)

11ος όμιλος
1. Κλουζ 3 (2-0)
2. Αϊντχόφεν 1 (2-2)
3. Σπάρτα Πράγας 1 (2-2)
4. Κοπεγχάγη 0 (0-2)

12ος όμιλος
1. Αθλέτικ Μπιλμπάο 3 (3-0)
2. Βέρντερ 3 (3-2)
3. Νασιονάλ 0 (2-3)
4. Αούστρια Βιέννης 0 (0-3)

Δεν υπάρχουν σχόλια: