Σάββατο 10 Απριλίου 2010

Οδυνηρή ήττα για Σάλκε

Την δεύτερη συνεχόμενη ήττα της γνώρισε το απόγευμα του Σαββάτου η Σάλκε που δείχνει να χάνει έδαφος σε ένα πολύ σημαντικό σημείο της κούρσας.Η ομάδα του Γκελζενκίρχεν ηττήθηκε με 4-2 από το Ανόβερο μέσα στο «AWD Arena» σε ένα παιχνίδι με φοβερή διακύμανση συναισθημάτων. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0 πριν την συμπλήρωση τριάντα λεπτών αγώνα αλλά οι παίκτες του Φέλιξ Μάγκατ εξαφάνισαν το προβάδισμα τους στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους. Όλα κρίθηκαν στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, με τον Μπάλιτς να δίνει ξανά το πάνω χέρι στο Ανόβερο στο 80’ και τον Κονάν Για να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 92΄, εκμεταλλευόμενος το γεγονός πως όλη η Σάλκε είχε βγει μπροστά για να ισοφαρίσει.

Χαμένη της αγωνιστικής είναι και η Ντόρτμουντ που ηττήθηκε με 1-0 από την Μάιντς και είδε την Βέρντερ Βρέμης να την πλησιάζει ξανά στον πόντο. Η ομάδα του Τόμας Σάαφ διέλυσε με 4-0 την Φράιμπουργκ στο «Βεζερστάντιον», με δύο τέρματα του Κλαούντιο Πιζάρο και ακόμα δύο από τους Χουντ Οζίλ.

Από κοντά ακολουθεί και η Στουτγκάρδη που επικράτησε με 1-0 της Χέρτα στο «Ολιμπιαστάντιον» και μάλλον καταδίκασε οριστικά τους Βερολινέζους σε υποβιβασμό, με τον Φάνη Γκέκα να παίζει σε όλη την διάρκεια του αγώνα αλλά να μένει μακριά από το γκολ. Όσο για την Κολωνία, επικράτησε με 2-0 της Χοφενχάιμ μέσα στο «Ράιν Νέκαρ Αρένα», σε ένα παιχνίδι με μικρό βαθμολογικό ενδιαφέρον.

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα της 30ης αγωνιστικής της Μπουντεσλίγκα:

Χέρτα -Στουτγκάρδη 0-1
74’ Κακάου

Μάιντς-Ντόρτμουντ 1-0
30’ Σαλάι

Ανόβερο-Σάλκε 4-2
17’ αυτ. Βέστερμαν, 28’, 92’ Κονάν Για, 80’ Μπάλιτς/ 46’ Εντού, 52’ Ράκιτιτς

Χοφενχάιμ-Κολωνία 0-2
46’, 82’ Μάτιστσουκ

Βέρντερ Βρέμης-Φράιμπουργκ 4-0
35’, 56 Πιζάρο, 53’ Χουντ, 66’ Οζίλ

18:30 Λεβερκούζεν-Μπάγερν Μονάχου