Σάββατο 10 Απριλίου 2010

Πήραν ανάσα τα «σφυριά»

Την πρώτη της νίκη μετά από επτά αγώνες πανηγύρισε η Γουέστ Χαμ η οποία επικράτησε με 1-0 της Σάντερλαντ και πήρε βαθιά ανάσα στην μάχη της παραμονής. Μεγάλο διπλό της Μπέρνλι με 4-1 επί της Χαλ, υποβιβάστηκε και μαθηματικά η Πόρτσμουθ.Έναν βαθμό στους τελευταίους επτά αγώνες είχε η Γουέστ Χαμ, με αποτέλεσμα η εντός έδρας αναμέτρηση με την Σάντερλαντ να είναι κομβικής σημασίας. Τα «σφυριά» πήραν τελικά το σημαντικό τρίποντο χάρη σε γκολ του Ιλάν και έτσι το 1-0 τους απομάκρυνε τέσσερις βαθμούς από την ζώνη του υποβιβασμού. Παράλληλα, μετά από αυτό το αποτέλεσμα, επικυρώθηκε και μαθηματικά ο υποβιβασμός της Πόρτσμουθ.

Ζωντανή στην μάχη της παραμονής παρέμεινε η Μπέρνλι η οποία πήρε το ντέρμπι της ουράς κερδίζοντας εκτός έδρας με 4-1 την Χαλ! Η ομάδα του Λος είχε μόλις έναν βαθμό στα τελευταία εννιά παιχνίδια, «ξύπνησε» όμως την καταλληλότερη στιγμή και πήρε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο παρότι βρισκόταν πίσω στο σκορ από το 3ο λεπτό με γκολ του Κιλμπέιν. Ο Πέτερσον στο 35' ισοφάρισε σε 1-1, ενώ δύο πέναλτι από τον Αλεξάντερ στο 64' και το 70' έδωσαν προβάδισμα με 3-1 στην Μπέρνλι. Στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Έλιοτ έγραψε το τελικό 4-1 βάζοντας «φωτιά» στην ζώνη!