Τετάρτη 26 Μαΐου 2010

Μεγάλη νίκη του Αμαρουσίου

Ο Κις σκοράρει μπροστά στον Όουενς Το Μαρούσι νίκησε τον Πανελλήνιο με 75-70 στο κλειστό του Αγίου Θωμά και έκανε το 1-0 στη σειρά των μικρών τελικών. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πραγματοποίησε επί μέρους σκορ 8-2 στα τελευταία δύο λεπτά της αναμέτρησης και κατάφερε να πάρει τη σπουδαία νίκη.

Πλέον το Μαρούσι πήρε σημαντικό προβάδισμα για την κατάληψη της τρίτης θέσης, καθώς αν και δεν είχε καλή απόδοση πέτυχε τη νίκη. Ο Πανελλήνιος ήταν εξαιρετικός για ένα ημίχρονο. Στην πρώτη περίοδο προηγήθηκε με 18-13. Η ομάδα των βορείων προαστίων έβρισκε δύσκολα το δρόμο προς το καλάθι. Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου. Ο Ιαν Βουγιούκας δεν είχε αντίπαλο κάτω από το καλάθι του Αμαρουσίου κι έτσι ο Πανελλήνιος πήρε προβάδισμα επτά πόντων (36-29) με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Οι ρόλοι αντιστράφηκαν στο τρίτο δεκάλεπτο. Το Μαρούσι μπήκε στη θέση του οδηγού και με αιχμή του δόρατος τους Μπίλι Κις και Στεφάν Νατζφέι κατάφερε να μειώσει στον ένα πόντο (53-54) με τη λήξη της τρίτης περιόδου. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν συγκλονιστικό με τις με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. Με δύο βολές ο Μπίλι Κις έκανε το 67-65 ένα τρίλεπτο πριν από το τέλος. Ο Ντέβιν Σμιθ απάντησε με τρίποντο για το εκ νέου προβάδισμα του Πανελληνίου. Ένα τρίποντο του Αμαρουσίου από τον Πελεκάνο κι ένα δίποντο του Σμιθ έφεραν το παιχνίδι στην ισοπαλία (70-70). Εκεί το Μαρούσι λειτούργησε καλύτερα και στο τελευταίο λεπτό έτρεξε ένα σερί 5-0 για το τελικό 75-70.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 29-36, 53-54, 75-70

ΜΑΡΟΥΣΙ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Κις 17 (3), Λούκας 13 (1), Πελεκάνος 8 (2), Μπατής 7 (1), Χόμαν, Νάτζφεϊ 14 (4), Μαυροειδής 4, Καλάθης, Αριγκμπάμπου 3, Καϊμακόγλου 9 (1)
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Ηλίας Ζούρος): Ξανθόπουλος 4, Παπαμακάριος 11 (2), Χαραλαμπίδης 2, Καλαϊτζής, Όουενς 4, Σμιθ 14 (3), Πέτρουλας 3 (1), Κολώκας, Μπλάκνεϊ 11 (2), Ντέιβις, Βουγιούκας 21