Τρίτη 11 Μαΐου 2010

Ερυθρόλευκο προβάδισμα τίτλου

Ανδρεάδης και Μίλκοβιτς πανηγυρίζουν Ο Ολυμπιακός επικράτησε εκτός έδρας με 3-2 σετ (21-25, 27-25, 25-23, 17-25, 10-15) του Παναθηναϊκού, "έσπασε" τον πλεονάκτημα της έδρας των "πρασίνων" και την Τετάρτη στο κλειστό "Μελίνα Μερκούρη" του Ρέντη θα επιδιώξει να πετύχει την τρίτη και... φαρμακερή νίκη που θα του χαρίσει τον τίτλο του πρωταθλητή.

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός εκμεταλλευόμενος τα λάθη του Παναθηναϊκού μετέτρεψε το 2-2 σε 2-7 και έφτασε να προηγείται με 10-18 αφού οι γηπεδούχοι είχαν προβλήματα στην υποδοχή. Προς το φινάλε του σετ όμως οι ερυθρόλευκοι χαλάρωσαν και με δύο λάθη του Μίλκοβιτς η διαφορά έφτασε στο 19-22 και 21-23 (επίθεση Μίλκοβιτς στο φιλέ) όμως το σετ τελείωσε χωρίς άλλες ανατροπές.

Στο δεύτερο ο Παναθηναϊκός με τον Μηνούδη στο βασικό σχήμα είχε καλύτερο ρυθμό, προηγήθηκε 9-5 και 16-12, όμως τα σερβίς του Τζούριτς έφεραν το 16-17 με τον Ολυμπιακό να διατηρεί το προβάδισμα μέχρι το 22-23 που έγινε 24-23 με άουτ του Τζούριτς και το σετ να τελειώνει με μπλοκ του Αγκάμεζ στον Καλντέιρα.

Το επόμενο σετ πάντως ήταν το πιο ανατρεπτικό της χρονιάς με τον Ολυμπιακό να είναι σαρωτικός στο ξεκίνημα του προηγούμενος 4-12 και 5-17. Στον αθλητισμό όμως ποτέ μη λες ποτέ κι έτσι ο Παναθηναϊκός εκμεταλλευόμενος τη χαλάρωση των ερυθρόλευκων απάντησε αρχικά με ένα σερί 9-0 (!!!), που έκανε το σκορ 14-17 και δεν έμεινε εκεί, αφού προσπέρασε 21-19 (το σερί έφτασε στο 16-3!) και πήρε το σετ με επίθεση του Σαμικά.

Παρά το ψυχολογικό σοκ ο Ολυμπιακός αντέδρασε άμεσα στο τέταρτο σετ, το οποίο μετά το 11-13 κατέκτησε με σχετική ευκολία για να φτάσουμε στο δραματικό 5ο σετ.

Ο Ολυμπιακός με το καλημέρα προηγήθηκε 0-4, αλλά ο Παναθηναϊκός απάντησε άμεσα ισοφαρίζοντας σε 4-4, με τους ερυθρόλευκους να φτάνουν πάλι στο +2 (4-6) με μπλοκ του Μίλκοβιτς στον Σαμικά. Ο Παναθηναϊκός έχασε την ευκαιρία να επιστρέψει στο ματς, όταν στο 9-10 ο Αγκάμεζ δεν τελείωσε την κόντρα επίθεση με το σκορ να γίνεται 9-11 και τον Ολυμπιακό να κατακτά το σετ, τη νίκη και το προβάδισμα πλέον στη μάχη του τίτλου.

Τα σετ: 21-25, 27-25, 25-23, 17-25, 10-15

Παναθηναϊκός (Καζάζης): Λάππας 3 (3/4 επ., 14% υπ. - 0% άριστες), Ζαγκούμνι, Αγκάμεζ 36 (34/55 επ., 2 μπλοκ), Σαμικά 15 (13/30 επ., 1 μπλοκ, 1 άσο, 48% υπ. - 33% άριστες), Σμαραγδής 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Χατζηαντωνίου 6 (4/11 επ., 2 μπλοκ) / Παπαδημητρίου -λ 58% υπ. - 39% άριστες, Ψάρρας, Ντονάς, Μηνούδης 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ, 53% υπ. - 40% άριστες).
Ολυμπιακός (Καλμαζίδης): Κούναρι 15 (13/19 επ., 2 άσοι, 56% υπ. - 50% άριστες), Τίσερ 3 (2 μπλοκ), Ανδρεάδης 4 (1/6 επ., 3 μπλοκ), Τζούριτς 11 (4/8 επ., 3 άσοι, 4 μπλοκ), Μίλκοβιτς 35 (30/52 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Καλντέιρα 9 (7/18 επ., 2 μπλοκ, 68% υπ. - 45% άριστες) / Στεφάνου-λ 72% υπ. - 47% άριστες, Σουλτανόπουλος, Κυριαζής, Κουζούνης