Τετάρτη 19 Μαΐου 2010

Κίτρινη η δεύτερη θέση

ΧΑΡΗ ΣΤΟ ΓΚΟΛ, ΜΠΛΑΝΚΟ Η ΑΕΚ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕ 2-1 ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ ΚΑΙ ΠΗΡΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ, ΣΤΕΛΝΟΝΤΑΣ ΣΤΟΝ… ΠΑΤΟ ΤΟΥΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΕΣ.Το γκολ του Ίσμαελ Μπλάνκο στο ξεκίνημα της επανάληψης, χάρισε στην ΑΕΚ τη νίκη με 2-1 επί του Ολυμπιακού και μαζί το προνομιούχο εισιτήριο για το Γιουρόπα Λιγκ.

Η Ένωση τερμάτισε στη δεύτερη θέση των πλέι οφ με 9 βαθμούς και θα πάει στα προκριματικά στις 19 Αυγούστου. Αντίθετα, οι «ερυθρόλευκοι» ολοκλήρωσαν με το πλέον καταστροφικό τρόπο την σεζόν, καθώς έμειναν τέταρτοι και τελευταίοι στα πλέι οφ (στην ισοβαθμία με τον Άρη) και θα ξεκινήσουν τις υποχρεώσεις τους στις 15 Ιουλίου!

Η ΑΕΚ εκμεταλλεύθηκε τα καλά της διαστήματα στο ξεκίνημα και των δύο ημιχρόνων και πήρε αυτό που ήθελε απέναντι στον αποδεκατισμένο Ολυμπιακό, που είχε ένα σχετικά καλό πρώτο μέρος και στη συνέχεια, ξύπνησε μόνο στα τελευταία λεπτά, όταν έχασε τρεις μεγάλες ευκαιρίες να ισοφαρίσει και… κλέψει τη μπουκιά από τους «κιτρινόμαυρους».