Κυριακή 27 Ιουνίου 2010

Βόλεϊ Τουρκία-Ελλάδα 3-1

Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η Εθνική Ανδρών στην Άγκυρα, αφού στον πρώτο της αγώνα με αντίπαλο την Τουρκία, για το Β' όμιλο του Ευρωπαϊκού Λιγκ ηττήθηκε με 3-1 (25-19, 22-25, 25-22, 25-23).

Οι Τούρκοι προηγήθηκαν στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-7) και διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου σετ (25-19). Στο δεύτερο σετ η εικόνα ήταν εντελώς διαφορετική. Ο Εφραιμίδης μπήκε στη θέση του Ασπιώτη και η ελληνική ομάδα προηγήθηκε με 8-5. Η διαφορά διατηρήθηκε και στη συνέχεια (9-16) και παρόλο που οι Τούρκοι πλησίασαν (22-23), οι διεθνείς μας, με ηγέτη τον Τζούριτς ως διαγώνιο και άξιο συμπαραστάτη τον Εφραιμίδη, έκανε το 1-1.

Το τρίτο σετ άνηκε στην γηπεδούχο ομάδα. Οι Τούρκοι πήραν διαφορά από τα πρώτα λεπτά (8-5, 16-10) και, παρά την προσπάθεια των Ελλήνων που μείωσαν στους δύο πόντους (19-17, 23-21), πέτυχαν το 2-1. Τα λάθη των διεθνών μας στο 4ο σετ έδωσαν την ευκαιρία στους Τούρκους να προηγηθούν (5-2, 8-6), αλλά στη συνέχεια οι αθλητές του Μέιφορθ ισοφάρισαν με 14-14, χωρίς όμως να καταφέρουν να προηγηθούν, καθώς έδωσαν εύκολους πόντους στους Τούρκους, που πήραν το σετ μαζί με τη νίκη.

Μετά την αναμέτρηση, ο ομοσπονδιακός προπονητής Γκόρντον Μέιφορθ δήλωσε: "Το τουρκικό μπλοκ ήταν πολύ καλό σήμερα. Είχαν καινούριο πασαδόρο, τον Κεσκίν, του οποίου δεν είχαμε δει παιχνίδια. Ήταν μια αλλαγή για αυτούς. Οι κεντρικοί και ο Τζούριτς έπαιξαν καλά αλλά δεν είχαμε βοήθεια στην επίθεση από τους ακραίους".

Οι δύο ομάδες θα βρεθούν ξανά αντιμέτωπες την Κυριακή στις 15:00.

ΤΟΥΡΚΙΑ (Μπάσιτς): Τζιν 3 (3/7), Πεζούκ 2 (1/5, 1 μπλοκ), Τανίκ 12 (8/19, 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Κοσκούν 18 (17/31, 1 άσσος), Μπατούρ 9 (5/12, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Κεσκίν 4 (2/5, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Κίλιτς (λ., 75%), Σάμπιν, Μπόζαν 1 (1 άσσος), Σάμπιτ 8 (4/5, 4 μπλοκ), Κιριτζί 4 (2/5, 2 μπλοκ), Τσουχάν, Μινιτζί (2 (2/3)

ΕΛΛΑΔΑ (Μέιφορθ): Τζούριτς 25 (23/44, 2 άσσοι..), Πετρέας 9 (7/11, 2 μπλοκ), Κανέλος 8 (7/12, 1 μπλοκ), Φράγκος 6 (6/15), Τερζής, Ασπιώτης, Παπαδημητρίου (λ. 61%), Εφραιμίδης 6 (3/7, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Αρμενάκης, Αγγελόπουλος