Τετάρτη 16 Φεβρουαρίου 2011

Εντυπωσιακή η Σαχτάρ!

Η εντυπωσιακή Σαχτάρ νίκησε με 3-2 τη Ρόμα μέσα στο «Ολίμπικο» και βρίσκεται με το... ένα πόδι στους "8" του Τσάμπιονς Λιγκ!
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά. Από τα πρώτα λεπτά έδειχναν να πατούν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, πριν καταφέρουν οι Ρωμαίοι να ισορροπήσουν. Μόλις στο 10', ο Ντόνι απέκρουσε (με δυσκολία) το φάουλ του Σέρνα και χρειάστηκε να περάσουν 11 λεπτά από τότε για να "φωνάξουν" οι γηπεδούχοι ότι βρίσκονται στο γήπεδο. Ο Κουρντίσο ήταν αυτός που στο 21' "σπατάλησε" μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ.
Όπως φάνηκε όμως η φάση αυτή ήταν η προειδοποίηση των Ιταλών. Οχτώ λεπτά μετά, ο Περότα με κοντινή κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Ταντέι, σήκωσε στο... πόδι το "Ολίμπικο". Πριν καλά καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί όμως ήρθε η ισοφάριση! Ο Ζάντσον στάθηκε αρκετά τυχερός και πέτυχε το 1-1 ένα λεπτό μετά! Το «σοκ» για τους γηπεδούχους έγινε ακόμα μεγαλύτερο στο 36ο λεπτό, όταν ο Ντάγκλας σημείωσε το 1-2, φέρνοντας... τούμπα το ματς ενώ λίγο αργότερα (42'), ο Λούις Αντριάνο έριξε στα... σχοινιά την ιταλική ομάδα. 1-3 για την Σαχτιόρ, σε ένα πρώτο ημίχρονο «καρμπόν» με την περσινή επική εμφάνιση του Παναθηναϊκού στο ίδιο γήπεδο. Αυτή τη φορά σε ρόλο... θύτη η Σαχταρ Ντόνετσκ, με θύματα και πάλι τη Ρόμα και τους οπαδούς της.
Στο δεύτερο 45λεπτο, οι ποδοσφαιριστές του Κλαούντιο Ρανιέρι είχαν να ανέβουν ένα... βουνό. Το πρώτο βήμα για την... ανάβαση το έκανε με υπέροχο τρόπο στο 62ο λεπτό ο Μενέζ, δίνοντας ξανά ελπίδες σε ένα γήπεδο που έμοιαζε παγωμένο για αρκετή ώρα. Τα... υπόλοιπα (βήματα) όμως δεν έγιναν ποτέ. Οι Ουκρανοί αμύνθηκαν σωστά, έδειξαν προσηλωμένοι στο στόχο τους ενώ μάλιστα είχαν στιγμές που θα μπορούσαν να διευρύνουν το προβάδισμά τους!
Ο Πιατόφ μπλόκαρε το επικίνδυνο σουτ του Τότι από το ύψος του πέναλτι στο 82ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι άντεξαν ως το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή και έπειτα από αυτό πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη, που στην ουσία ισοδυναμεί με μισή πρόκριση! Άλλωστε η Ρόμα θα χρειαστεί πια, νίκη με δύο γκολ διαφορά στην Ουκρανία. Εξαιρετικά δύσκολο...

Γήπεδο: "Oλίμπικο"
Διαιτητής: Ολεγκάριο Μπενκερένσα (Πορτογαλία)
Γκολ: 28' Περότα, 62' Μενέζ - 29' Ζάντσον, 36' Ντάγκλας Κόστα, 41' Αντριάνο
Κίτρινες: 77' Περότα - 34' Τσιγκρίνσκι