Κυριακή 20 Μαρτίου 2011

SC Final: Η κούπα στους Ρέιντζερς!!

Το κύπελλο Σκωτίας κατέκτησαν οι Ρέιντζερς, αφού επικράτησαν 2-1 στην παράταση της Σέλτικ στο μεγάλο τελικό (1-1) στην κανονική διάρκεια του αγώνα. Βσικός και πάλι ο Σαμαράς, ο Γιέλαβιτς το γκολ της νίκης.

Οι δύο ομάδες  της Γλασκόβης χρειάστηκαν να αναμετρηθούν ακόμα μία φορά στη φετινή σεζόν. Στο 24΄ο Στιβεν Ντέιβις έδωσε προβάδισμα στους «προτεστάντες» με σουτ. Η απάντηση των Κελτών ήταν άμεση, καθώς έξι λεπτά μετά το 1-0, ο Τζόε Λέντλι ισοφάρισε το σκορ του τελικού.

Στο δεύτερο 45λεπτο, χάθηκαν ευκαιρίες εκατέρωθεν αλλά καμιά ομάδα δεν κατάφερε να πετύχει το νικητήριο τέρμα. Έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί, οι Ρέιντζερς ήταν πιο τυχεροί και πήραν τη νίκη και το τρόπαιο. «Χρυσός» σκόρερ, ο Γέλαβιτς στο 98΄ που όπως όλα δείχνουν αντικαθιστά επάξια τον Κένι Μίλερ.