Δευτέρα 23 Μαΐου 2011

Τέλος το όνειρο του ΠΑΟΚ (105 – 65 από ΠΑΟ)

Την πρόκριση στους τελικούς της Α1 μπάσκετ των ανδρών πανηγυρίζει από σήμερα ο Παναθηναϊκός που επικράτησε 105 – 65 του ΠΑΟΚ στο κλειστό του ΟΑΚΑ.
Αυτή ήταν η τρίτη νίκη σε ισάριθμα ματς για τους «πράσινους», που έκαναν το 3-0.
Στο αγωνιστικό κομμάτι τώρα, τα επιθετικά ριμπάουντ και οι λύσεις που έδωσε επιθετικά ο Γκετσέφσκι κοντά στο καλάθι συνέβαλαν, ώστε ο ΠΑΟΚ να προηγηθεί στο 6ο λεπτό του αγώνα με 14-9. Ωστόσο, Σάτο και Μάριτς «ανέβασαν στροφές» και κυριάρχησαν στο επιμέρους σκορ 13-2, με το οποίο ο Παναθηναϊκός μπήκε στη δεύτερη περίοδο στο +6 (22-16). Με το… καλημέρα οι «πράσινοι» έτρεξαν ένα σερί 10-0. Κρίστμας και Μπούλιαν εξαπέλυσαν τρίποντες «βόμβες», αλλά οι αιφνιδιασμοί των γηπεδούχων δεν άφησαν περιθώρια για ανατροπή και ο Παναθηναϊκός πήρε το δρόμο για τα αποδυτήρια στην ανάπαυλα στο +14 (41-27).
Μελανό σημείο του πρώτου μέρους ήταν ο τραυματισμός του Στράτου Περπέρογλου, δύο λεπτά πριν από τη λήξη της Β’ περιόδου. Ο Ελληνας φόργουορντ τραυματίστηκε στον αριστερό ώμο, σε μία προσπάθεια διεκδίκησης της μπάλας, και αποχώρησε υποβασταζόμενος για τα αποδυτήρια. Στο ημίχρονο εξετάστηκε από τον γιατρό του Παναθηναϊκού, με τις πρώτες εκτιμήσεις να είναι ενθαρρυντικές, καθώς δεν τίθεται θέμα για εξάρθρωση ωμοπλάτης. Ωστόσο, θα πρέπει να γίνει μαγνητική, για να διαπιστωθεί το ακριβές μέγεθος του τραυματισμού.
Με τον Μπατίστ να κυριαρχεί κοντά στο καλάθι και τον Σάτο να εκτελεί από τα 6.75, ο Παναθηναϊκός ανέβασε στο 24΄ το προβάδισμά του στο +21 (52-31), ενώ, παρά τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων να μειώσουν τη διαφορά σε λογικά πλαίσια, Διαμαντίδης και Καϊμακόγλου την ανέβασαν στη μέγιστη τιμή της με τη λήξη της περιόδου (+23, 69-46). Αιφνιδιασμοί, ομαδικό παιχνίδι (32 ασίστ!) και συγκέντρωση στην άμυνα μετέτρεψαν το τελευταίο δεκάλεπτο σε τυπική διαδικασία για τους πρωταθλητές Ευρώπης, που έφτασαν άνετα στο 105-65.
Τα δεκάλεπτα: 22-16, 41-27, 69-46, 105-65
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τέπιτς, Μάριτς, Περπέρογλου, Μπατίστ, Φώτσης, Σάτό, Νίκολας, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης, Βουγιούκας, Καλάθης, Καϊμακόγλου
ΠΑΟΚ: Κρίστμας, Αποστολίδης, Δέδας, Ντόζιερ, Στίγκερς, Μπούλιαν, Γιαννακίδης, Καλλές, Γκετσέφσκι, Καλαμπάκας, Σαβίδης, Καζάκος
Διαιτητές: Καρακατσούνης, Γκούμας, Πουρσανίδης