Δευτέρα 23 Μαΐου 2011

Λύγισε ο Άρης, 87-64 από Ολυμπιακό!!

Την τρίτη του νίκη σε ισάριθμους αγώνες πέτυχε ο Ολυμπιακός επί του Άρη και προκρίθηκε για έκτη διαδοχική χρονιά στην τελική φάση, όπου θα αντιμετωπίσει με πλεονέκτημα έδρας τον Παναθηναϊκό (πρώτος αγώνας την Πέμπτη).
Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 87-64 του Αρη στο ΣΕΦ, στον τρίτο μεταξύ τους αγώνα στην ημιτελική φάση των πλέι οφ και πλέον ο Αρης θα αγωνιστεί με μειονέκτημα έδρας με τον ΠΑΟΚ για την τρίτη θέση που οδηγεί στην Ευρωλίγκα.
Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν αυτοί που χαμογέλαν με τη λήξη της πρώτης περιόδου, καθώς Σπανούλης Παπαλουκάς, Μπορούσης και Κέσελ «χτύπησαν» κάθε φορά που ο Άρης πήγε να περάσει μπροστά στο σκορ. Μάλιστα, με τρίποντο του Σέρβου στην εκπνοή ο Ολυμπιακός μπήκε στη δεύτερη περίοδο στο +4 (19-15). Μετά από ένα δίλεπτο αστοχίας και λαθών στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Αρης έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 10-3 και στο 15′ πέρασε μπροστά στο σκορ με 25-22. Η είσοδος του Χαλπερίν άλλαξε τις ισσοροπίες και ο Ισραηλινός με δύο διαδοχικά τρίποντα περίπου 2 λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου έδωσε στην ομάδα του αέρα 6 πόντων (34-28).
Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος και με τον Χαλπερίν να συνεχίζει να έχει καλή επαφή με το αντίπαλο καλάθι (έφτασε τους 15 πόντους) κρίθηκε η υπόθεση νίκη για τους «ερυθρόλευκους».
Τα δεκάλεπτα: 19-15, 43-39, 72-51, 87-64
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου-Μητσόπουλος-Κατραχούρας
Οι συνθέσεις:
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ : Παπαλουκάς 11 (1), Σπανούλης 13 (1), Πρίντεζης 7 (1), Μπουρούσης 9, Κέσελ 5 (1), Μαυροκεφαλίδης 9, Χαλπερίν 15 (3), Γλυνιαδάκης 2, Παπανικολάου 2, Ερτσεγκ 7 (1), Κατσίβελης 4.
ΑΡΗΣ : Κινγκ 6, Τσαϊρέλης 4, Χατζηβρέττας 14, Χαραλαμπίδης 4, Κασίροφ 16, Κουμπουρας 7 (1), Μπάβτσιτς 9 (1), Χρυσικόπουλος 2, Βεργίνης 2, Μποχορίδης.