Πέμπτη 19 Μαΐου 2011

Πολλά με λίγα και πολύς με λίγο!!

Με την κούπα για παρέα, κακοπέρασε ο Άρης στον Περαία. Ο Ολυμπιακός τον διέλυσε 95-63 στον 1ο ημιτελικό των πλέι-οφ της Α1 και θέλεις άλλες δύο νίκες για να πάει τελικό με στόχο το νταμπλ!
Πολλά με λίγα και πολύς με λίγο!
Ο Ολυμπιακός έπαιξε εντυπωσιακά στο πρώτο ημίχρονο και διέλυσε τον Άρη (95-63) κάνοντας το 1-0 στη σειρά για τα ημιτελικά των playoffs με το εγχώριο σερί να φθάνει στο 33-0.
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε τον αγώνα εκπληκτικά με ανεβασμένη ψυχολογία από το Ελληνικό και απέδωσε μπάσκετ υψηλού επιπέδου συντρίβοντας τον Άρη στο πρώτο ματς της ημιτελικής σειράς των πλέι οφ μπροστά σε περίπου 1.500 οπαδούς του. Ηγέτης των «ερυθρολεύκων» στο παιχνίδι ήταν ο Μίλος Τεόντοσιτς που ξεκίνησε τον αγώνα εντυπωσιακά σαν να πήρε έξτρα ενέργεια από τον τίτλο του MVP του τελικού Κυπέλλου.
Ο Σέρβος γκαρντ είχε στο πρώτο δεκάλεπτο 15 πόντους με 2/2 βολές, 2/2 δίποντα, και 3/5 τρίποντα, ενώ μοίρασε 2 ασίστ δίνοντας τη μεγαλύτερη ώθηση στους συμπαίκτες του για να ανεβάσουν από νωρίς σε θεόρατα ύψη τη διαφορά.
Ο Άρης μπορούσε να σκοράρει μόνο μετά από επιθετικά ριμπάουντ (είχε 4 στην πρώτη περίοδο), την ώρα που ο Ολυμπιακός έφθασε το προβάδισμα του λίγο πριν τη λήξη του δεκάλεπτο στο +20 (30-10). Οι Πειραιώτες «χαλάρωσαν» στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου σκόραραν μόνο ένα καλάθι μέχρι το 13’… επιτρέποντας στον Άρη να μειώσει σε 32-16.
Κάπου εκεί ωστόσο, ο Σπανούλης που επέστρεψε στη δράση μετά από ένα μήνα έδωσε το σύνθημα για… βομβαρδισμό έξω από τα 6,75 μ.. Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν να ευστοχούν στα τρίποντα σαν να ήταν λέι απ και έκλεισαν το ημίχρονο με 63% (10/16), ποσοστό μεγαλύτερο δηλαδή από το αντίστοιχο στα δίποντα (53% με 9/17).
Η πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας και η πίεση στην άμυνα οδηγούσε τη διαφορά συνεχώς ψηλότερα μέχρι που έφθασε στο +28 (54-26) μετά από 2/2 τρίποντα του Πρίντεζη, ενώ είχαν ήδη ευστοχήσει έξω από τη γραμμή των 6,75 μ. οι Τεόντοσιτς (3), Παπαλουκάς, Γκόρντον, Σπανούλης, Χαλπερίν και Γκόρντον!
Νωθρό σε σχέση με το προηγούμενο διάστημα ήταν το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου με τον Άρη να μειώνει σε 62-39 (25’) χάρη στα εύκολα καλάθια που πέτυχε στον αιφνιδιασμό και την κυριαρχία του Κασίροφ κάτω από το καλάθι.
Ο Ολυμπιακός δεν πέρασε τη μπάλα αρκετά συχνά μέσα στη ρακέτα, αφού ο Μαυροκεφαλίδης σούταρε περισσότερο από μέση απόσταση, ο Μπουρούσης πήρε λίγες προσπάθειες και απέδωσε πολύ καλύτερα στην άμυνα, ενώ ο Γλυνιαδάκης δεν αποτελούσε πρώτη επιλογή των συμπαικτών του.
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 0/4 τρίποντα και με δεδομένη τη φθορά που είχε η ρακέτα του Ολυμπιακού και από τον έτερο νεοαποκτηθέντα του Άρη, Άντονι Κινγκ, το σκορ έληξε ισόπαλο με 19-19 (73-45, 30’).
Η διαφορά παρέμενε σε υψηλά επίπεδα και με δεδομένη την καταπόνηση των παικτών του από τα τρία προγραμματισμένα ματς σε διάστημα πέντε ημερών, ο Ντούσαν Ίβκοβιτς μοίρασε το χρόνο συμμετοχής παίρνοντας σκορ από όλους. Στην τελευταία περίοδο προτάχθηκε και το θέαμα από τους «ερυθρόλευκους» που έκλεισαν το σκορ στο +32 (95-63) με το ραντεβού με τους «κιτρίνους» να ανανεώνεται για το Σάββατο στο Αλεξάνδρειο.
Τα δεκάλεπτα: 30-10, 54-26, 73-45, 95-63.

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 13(1), Γκόρντον 4(1), Σπανούλης 7(1), Πρίντεζης 8(2), Μπουρούσης 8, Κέσελ 4, Μαυροκεφαλίδης 6, Χαλπερίν 5(1), Γλυνιαδάκης 6, Παπανικολάου 6, Έρτσεγκ 8(1), Τεόντοσιτς 20(3).

Άρης (Σούμποτιτς): Μπράουν 6, Γουίντερς 3(1), Κινγκ 12, Τσαϊρέλης 5, Χατζηβρέττας 4, Χαραλαμπίδης 4, Κασίροφ 13, Κουμπούρας 2, Μπάβτσιτς 4, Χρυσικόπουλος 5(1), Βεργίνης 5(1).

Πηγή: gazzetta.gr