Πέμπτη 19 Μαΐου 2011

Προκρίθηκαν στα ημιτελικά Βελές και Σάντος

Τα πρώτα εισιτήρια των ημιτελικών του Copa Libertadores πήραν οι Βελές Σάρσφιλντ και Σάντος.
Η ομάδα της Αργεντινής είχε βάλει τις βάσεις για την πρόκριση από το πρώτο ματς, μετά το άνετο 3-0 και το γκολ του Μοράλες στο 45' έβαλε την ταφόπλακα στις όποιες ελπίδες είχαν αποκτήσει οι γηπεδούχοι, ύστερα από το τέρμα του Ρόχας στο 44'. Οι Παραγουανοί ανέκτησαν το προβάδισμα στο 51ο λεπτό με τον Μασιέλ, όμως η συνέχεια άνηκε εξ ολοκλήρου στην Βελές, η οποία με τέρματα των Μοράλες (67'), Φράνκο (87' πεν.) και Φερνάντες (88'), μετέτρεψε σε θρίαμβο τη ρεβάνς.
Πολύ πιο δύσκολο ήταν το έργο της Σάντος απέναντι στην Όνσε Κάλντας, παρά το γεγονός ότι στο ματς της Κολομβίας, είχε επικρατήσει 1-0.
Οι Βραζιλιάνοι άνοιξαν το σκορ με το συνήθη ύποπτο Νεϊμάρ, μόλις στο 11ο λεπτό, ωστόσο η ομάδα του Χουάν Κάρλος Οσόριο ισοφάρισε με τον Ρεντέρια στο 29' και έφερε το ματς στην κόψη του ξυραφιού.
Εν τέλει, η Σάντος κράτησε την "χρυσή" ισοπαλία και θα διεκδικήσει την πρώτη συμμετοχή της σε τελικό του Copa Libertadores μετά το 2003.