Σάββατο 14 Μαΐου 2011

Το πρώτο βήμα έγινε!!

Κανένα περιθώριο αμφισβήτησης, για την ανωτερότητα της δεν άφησε η Βέστερλο στη Σερκλ Μπριζ. Νίκησε 3-0 στο πρώτο παιχνίδι του διπλού τελικού των ομάδων που κατέλαβαν την πρώτη θέση στους ομίλους του δεύτερου γκρουπ των play-off και έκανε το πρώτο βήμα για να προχωρήσει.

Οι γηπεδούχοι απέκτησαν σαφές προβάδισμα για να προκριθούν και να αντιμετωπίσουν την τέταρτη ομάδα της βαθμολογίας, με το νικητή να εξασφαλίζει τη συμμετοχή του στο Europa League.

Με κεκτημένη ταχύτητα από το παιχνίδι με την Ζούλτε Βάρεγκεμ και τη νίκη με το ευρύ 7-1, η Βέστερλο ξεκίνησε την αναμέτρηση με την Σερκλ Μπριζ. Μόλις τέσσερα λεπτά χρειάστηκαν οι γηπεδούχοι για να πάρουν το προβάδισμα με τον Ενρίκε και να γίνουν φαβορί για την κατάκτηση της νίκης. Ο βραζιλιάνος επιθετικός ξαναχτύπησε περίπου στο ίδιο χρονικό σημείο του δευτέρου μέρους (55΄) δίνοντας αέρα δύο τερμάτων στη Βέστερλο.

Την εύκολη βραδιά για την ομάδα του Κέλεμανς ολοκλήρωσε στο 64ο λεπτό ο Ενγκολόκ. Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν ξανά τη Δευτέρα στην έδρα της Σερκλ Μπριζ.

Η Βέστερλο στις 21 Μαΐου αντιμετωπίζει στον τελικό του Κυπέλλου την Σταντάρ Λιέγης.

Ούπεν 0 (2)

Η Ούπεν, η οποία τερμάτισε στη 15η θέση έχει δημιουργήσει έναν όμιλο με τις ομάδες που τερμάτισαν στη δεύτερη, τρίτη και τέταρτη θέση στη δεύτερη κατηγορία (Λόμελ, Μονς, Μπέβερεν). Η ομάδα που θα τερματίσει πρώτη μετά από έξι αγωνιστικές θα πάρει το εισιτήριο της ανόδου.