Παρασκευή 3 Ιουνίου 2011

Ανατροπή και 1-1 για το Ντάλας μέσα στο Μαΐαμι

Όλα έδειχναν πως εφτά λεπτά πριν την λήξη του αγώνα οι Χιτ θα έκαναν το 2-0, τελικά το Ντάλας με μία επική ανατροπή κατάφεραν το 88-73 που ήταν πίσω στο σκορ να το κάνουν 93-95 χάρη σε ένα καλάθι του Νοβίτσκι και να ισοφαρίσουν την σειρά των τελικών σε 1-1. Έτσι απέκτησαν έτσι το πλεονέκτημα της έδρας και με δεδομένο πως τα επόμενα τρία παιχνίδια θα διεξαχθούν στο Ντάλας θα έχουν την ευκαιρία να κατακτήσουν τον τίτλο μέσα στο σπίτι τους αν και η Χιτ δεν πρόκειται να παραδοθεί τόσο εύκολα.
Το πρώτο μισό του αγώνα πήγαινε πόντο πόντο με τις δυο ομάδες να έχουν ισοροπία, στο δεύτερο όμως με τον Ουέιντ να έχει πολλά κεφιά κατά κύριο λόγο και τον Τζέιμς κατά δεύτερο άρχισαν να παίρνουν διψήφια διαφορά και την έφτασαν στην μέγιστη τιμή τους στους 15 πόντους εφτά λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Κάπου έκεί όμως ανέβασε την απόδοση του ο Νοβίτσκι, αλλά και ο Τέρι πόυ πέτυχε 9 πόντους και κατάφεραν στην τελευταία επίθεση να πάρουν την νίκη με τον Νοβίτσκι να κάνει το 93-95 με λέι-απ.
Από τους Μαΐαμι ξεχώρισε ο Ουέιντ που πέτυχε 36 πόντους, ενώ 20 σκόραρε ο Τζέιμς έχοντας και 8 ριμπάουντ, ενώ από τους μεγάλους νικητές ο Νοβίτσκι είχε 24, ο Μάριον με την αθόρυβη δουλειά είχε 20 και ο Τέρι πρόσθεσε 16.
Τα δωδεκάλεπτα: 28-28, 51-51, 75-70, 93-95.
ΜΑΪΑΜΙ: Τζέιμς 20 (8 ριμπ., 4 ασίστ, 4 κλεψίματα), Μπος 12 (8 ριμπ.), Άντονι, Μπίμπι 14, Ουέιντ 36 (11/13 διπ., 5 ριμπ., 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα), Χάσλεμ 2, Τσάλμερς 9, Μίλερ
ΝΤΑΛΑΣ: Νοβίτσκι 24 (11 ριμπ., 4 ασίστ), Στίβενσον 9, Κιντ 9 (8 ριμπ., 5 ασίστ), Τσάντλερ 13 (7 ριμπ.), Μάριον 20 (8 ριμπ.), Τέρι 16 (5 ασίστ), Στογιάκοβιτς, Χέιγουντ 2, Μπαρέα 5, Κάρντιναλ.