Σάββατο 4 Ιουνίου 2011

Έρευνα για το Νιγηρία-Αργεντινή

Στη λίστα με τα ύποπτα ματς της FIFA προστέθηκε η φιλική αναμέτρηση της Νιγηρίας με την Αργεντινή. Η αφρικανική ομάδα πήρε τη νίκη με 4-1, αλλά το γεγονός ότι παίχτηκαν μεγάλα ποσά στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης υπέρ της επίτευξης γκολ από την «μπιανκοσελέστε», η οποία σκόραρε στο ένατο λεπτό των καθυστερήσεων, προβληματίζει την Παγκόσμια Ομοσπονδία.
Ο διαιτητής της αναμέτρησης, Τσαϊμπόι, έδωσε πέναλτι υπέρ της Αργεντινής και ο Μάουρο Μποσέλι ευστόχησε από την άσπρη βούλα. Σημαντικό είναι ότι η Παγκόσμια Ομοσπονδία Ποδοσφαίρου ερευνά κι ένα άλλο παιχνίδι που είχε σφυρίξει ο ίδιος διαιτητής ανάμεσα στο Μπαχρέιν και το Τόνγκο, εξαιτίας της περίεργης σύνθεσης που παρέταξαν στον αγωνιστικό χώρο οι  Τονγκολέζοι.