Σάββατο 4 Ιουνίου 2011

Έφυγαν με το «διπλό» Φινλανδία και Σουηδία

Έφυγαν με το «διπλό» Γερμανία, Φινλανδία και Σουηδία
Με τον Ολοφ Μέλμπεργκ βασικό η Σουηδία νίκησε 4-1 εκτός έδρας τη Μολδαβία στο πλαίσιο του 5ου ομίλου των προκριματικών του EURO 2012 και παρέμεινε σε τροχιά πρόκρισης.
Ο Όλε Τοϊβόνεν άνοιξε το σκορ για τους Σουηδούς στο 11`, ενώ ο Ελμάντερ στο 30 έγραψε το 0-2, όπως και το 0-3 στο 58`.
Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στο 61ο λεπτό με τον Μπουγκάεφ, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Μπερντ στο 89’. Με αυτό το αποτέλεσμα οι Σκανδιναβοί έμειναν στη 2η θέση πίσω από την Ολλανδία έχοντας 12 βαθμούς και ένα ματς λιγότερο από την Ουγγαρία που ακολουθεί με 9 πόντους.
Για τον ίδιο όμιλο, η Φινλανδία επικράτησε με 1-0 στην έδρα του Σαν Μαρίνο χάρη σε ένα γκολ του Φορσέλ στο 41ο λεπτό, αλλά απέχουν πολύ από τροχιά πρόκρισης καθώς έφτασαν μόλις τους 6 βαθμούς.