Σάββατο 19 Νοεμβρίου 2011

Όνομα και πράμα, Ηρακλής!!

Όνομα και πράμα, Ηρακλής
Το όνομα του δικαίωσε ο Ηρακλής που παρά το γεγονός πως βρισκόταν πίσω με 2-0 σετ από τον ΠΑΟΚ, τελικά «γύρισε» το ματς και επικράτησε του «Δικεφάλου του Βορρά» με 3-2 σετ, καταλαμβάνοντας την τρίτη θέση στον Γ’ όμιλο. Εντυπωσιακός ο μέσος όρος ηλικίας των παικτών του «Γηραιού»!

Δεύτερο σερί τάι μπρέικ, ο Ηρακλής πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη, κυρίως γιατί οι παίκτες που αγωνίστηκαν στο ματς είχαν μέσο όρο ηλικίας τα 17,5 χρόνια.

Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε μια μεγάλη μάχη αλλά στο 5ο σετ ο Ηρακλής προηγήθηκε με 12-9, για να προσπεράσει ο ΠΑΟΚ 12-13, αλλά στο 14-14 είχαμε άσο του Κολτσιάκη κι αμέσως μετά κόντρα επίθεση του Εφραιμίδη για να τελειώσει το ματς.

«Πέρα από την νίκη που πετύχαμε με ανατροπή, κερδίσαμε και τους μικρούς μας παίκτες. Δείξαμε ότι οι υποδομές του Ηρακλή λειτουργούν καλά. Στο τελευταίο 1,5 σετ παίζαμε με μέσο όρο ηλικίας 17,5 χρόνια. Κρατάμε την απόδοση, την νίκη και την αγωνιστικότητα των παιδιών» είπε περιχαρής ο Σωκράτης Τζιουμάκας ενώ ο Γιάννης Μέλκας σημείωσε: «Αν και ήταν μια πολύ καλή ευκαιρία το League Cup, δυστυχώς τα προβλήματα που είχαμε δεν μας άφησαν να βγάλουμε τα συμπεράσματα που θέλαμε. Πάντως περίμενα κάτι παραπάνω σήμερα από την ομάδα μου»

Τα σετ: 21-25, 27-29, 25-20, 28-26, 16-14

Ηρακλής (Τζιουμάκας): Εφραιμίδης 17 (16/30 επ., 1 άσο, 30% υπ. - 24% άριστες), Κολτσιάκης 7 (5/21 επ., 2 άσοι, 52% υπ. - 39% άριστες), Χαραλαμπίδης 7 (5/12 επ., 1 μπλοκ), Μποζίδης 1, Κράβαρικ 15 (5/7 επ., 6 άσοι, 4 μπλοκ), Τζιουμάκας 29 (25/47 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Μπερμπέρογλου -λ (38% υπ. - 22% άριστες) / Χατζηπαραδείσης 1, Ηλίας 8 (3/3 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ)

ΠΑΟΚ (Μέλκας): Γκιρτζίκης 4 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Ντίνας 8 (3/13 επ., 3 μπλοκ, 2 άσοι), Πλίκας 2, Μπορόβνιακ 21 (18/28 επ., 3 μπλοκ, 45% υπ. - 32% άριστες), Παπαδημητρίου 1, Αρμενάκης 12 (12/21 επ.), Αγγελής -λ 49% - 43% άριστες) / Γεωργιάδης 3, Παπαϊακώβου 16 (10/26 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Ωρολογάς 13 (11/19 επ., 2 άσοι, 43% υπ. - 43% άριστες), Καρασαρλίδης 2 (2 άσοι).