Σάββατο 19 Νοεμβρίου 2011

Να τους... φοβάσαι τους «Πάνθηρες»!

Ο Πανιώνιος επιβεβαιώνει σε κάθε παιχνίδι πως είναι η τρίτη καλύτερη ομάδα του φετινού πρωταθλήματος. Στην τέταρτη σερί του νίκη επικράτησε πολύ εύκολα του ΚΑΟΔ με 92-63.
Το ρόστερ του είναι πλήρες, έχει προπονητικές αρχές στο παιχνίδι του και παίζοντας μπάσκετ ουσίας ο Πανιώνιος έχει φθάσει τις τέσσερις συνεχόμενες νίκες με την απόδοση του να ανεβαίνει συνεχώς. Οι «κυανέρυθροι» εμφανίστηκαν σε έναν ακόμα αγώνα αποτελεσματικοί στην επίθεση ικανοί να περάσουν τη μπάλα μέσα στη ρακέτα, αλλά και να πληγώσουν με μακρινά σουτ την αντίπαλη άμυνα και έτσι έχτισαν από νωρίς διαφορά.

Ο ΚΑΟΔ προσπάθησε να σταματήσει το ρυθμό των Νεοσμυρνιωτών με παθητική άμυνα ζώνης, αλλά από τα πρώτα λεπτά είδε το σχέδιο του να καταστρέφεται, αφού οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έβρισκαν ελεύθερα σουτ και με 6/8 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο εκτόξευσαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα για πρώτη φορά στο 9’ (20-10) και συνέχισαν αναλόγως μέχρι το τέλος της δεύτερης περιόδου, όταν και το αβαντάζ ανέβηκε στο +26 (50-24, 20’).

Ο Πανιώνιος έλεγχε απόλυτα το ρυθμό του αγώνα, αφού οι Δραμινοί προσπαθούσαν να αντιδράσουν  μόνο με προσωρινές ενέργειες του Χαραλαμπίδη. Χωρίς παιχνίδι μέσα στη ρακέτα γίνονταν ακίνδυνοι και έτσι παρά το προσωρινό μπλακ άουτ των Νεοσμυρνιωτών (έμειναν χωρίς πόντο στα πρώτα τέσσερα λεπτά της τρίτης περιόδου εξαιτίας της ζώνης), ο έλεγχος του αγώνα έμεινε στα χέρια των γηπεδούχων με τη διαφορά να μένει ψηλά (50-31, 24’).

Ο Καλαφατάκης δεν άλλαξε μέχρι τέλους την άμυνα ζώνης και ο Πανιώνιος παρά το γεγονός ότι… χάλασε τα ποσοστά ευστοχίας του, συνέχισε να διατηρεί τεράστιο προβάδισμα που έφθασε στο +28 (74-46, 33’).

Το παιχνίδι έληξε με τους «κυανέρυθρους» νικητές με 92-63 στην τέταρτη συνεχόμενη νίκη τους (μοναδική ήττα τους στην πρεμιέρα από τον Κολοσσό) και τον ΚΑΟΔ να μένει ακόμα στα επινίκια του αγώνα με τον Άρη.

Τα δεκάλεπτα: 25-12, 50-26, 65-40, 92-63
Πανιώνιος (Μπαρτζώκας): Ξανθόπουλος (10 ασίστ), Κις 8 (1/5 τρίπ.), Αθνασούλας 11 (3/3 τρίπ.), Στίβεσον 12 (8 ριμπ.), Ντίμπλερ 8 (2/4 τρίπ.), Μπατής 5 (1/1 τρίπ.), Γιάνκοβιτς 19 (4/4 δίπ., 3/5 τρίπ.), Καββαδάς 4, Ιωάννου, Σαρικόπουλος 2, Νάτζφεϊ 13 (3/4 τρίπ.), Μπάρλος 10 (4/6 διπ.).

ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Σάντερς 7 (9 ριμπ.), Καρύδας, Χαραλαμπίδης 19 (4/5 δίπ., 1/2 τρίπ.), Αθηναίου 3(1/2 τρίπ.), Μισέλ, Κιτσούλης 2, Τσέρανιτς 3, Ζάρας 1, Φλάουερς 10 (5/12 δίπ.), Κακαρούδης, Μπένας 10 (5/5 διπ.), Γκόινς 8.

Πηγή: gazzetta.gr