Τετάρτη 29 Φεβρουαρίου 2012

Έχασε, αλλά...!!

Έχασε, αλλά...
Την πέμπτη ήττα σε έξι αγωνιστικές στο Last 16 του Eurocup γνώρισε ο Άρης στο Αλεξάνδρειο από την Ντόνετσκ με 66-77, σε ένα ματς όμως, διαδικαστικού χαρακτήρα, καθώς οι «κίτρινοι» είχαν ήδη αποκλειστεί από την επόμενη φάση της διοργάνωσης. Η ουκρανική ομάδα, ήταν ανώτερη των Θεσσαλονικέων κατά την μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, ενδεικτική είναι η διαφορά στα ριμπάουντ (37 έναντι 21) και με αυτήν την νίκη κατέκτησε την πρώτη θέση του 10ου ομίλου.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Κάρι που είχε 15 πόντους (3/5 τρίποντα), 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ από την άλλη από τους «κίτρινους» ξεχώρισε ο Ντέιβις με 19 πόντους (2/3 τρίποντα), 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Ο αγώνας δεν είχε κάποιο ουσιαστικό ενδιαφέρον, εφόσον οι «κίτρινοι» είχαν ήδη αποκλειστεί από την επόμενη φάση της διοργάνωσης, όμως δεν έδειχναν διατεθειμένοι να παρατήσουν τον αγώνα. Παρόλα αυτά, η Ντόνετσκ μπήκε καλύτερα στο ματς από την αρχή και βρέθηκε να προηγείται με έξι (18-24) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Οι Ουκρανοί διατηρούσαν σταθερά την υπεροχή τους στη δεύτερη περίοδο, προηγήθηκαν και με 10 (20-30) στο 14ο λεπτό, οι Θεσσαλονικείς μείωσαν στους 4 τρία λεπτά αργότερα (27-31) και η λήξη του ημιχρόνου τους βρήκε πίσω με 7 (34-41).

Με σερί 4-0 ο Άρης μείωσε στους τρεις (38-41), όμως η κακή άμυνα των παικτών του δε του επέτρεψε να πλησιάσει ακόμη περισσότερο. Αντιθέτως, οι παίκτες του Ομπράντοβιτς συνέχισαν την καλή επιθετική λειτουργία τους και προηγήθηκαν ακόμη και με 17 πόντους 49 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου (43-60).

Στην τελευταία περίοδο ο Άρης δεν ήταν ικανός να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση, παρόλα αυτά στα μέσα του δεκαλέπτου, μείωσε μετά από αρκετή ώρα στους εννιά (57-66). Οι Ουκρανοί αύξησαν ξανά τη διαφορά και με το τελικό 66-77 προκρίθηκαν ως πρώτοι στα προημιτελικά της διοργάνωσης,

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 34-41, 45-62, 66-77

Άρης (Αλεξανδρής): Μαυραειδής 7 (1), Κερούς 2, Ταπούτος 5 (1), Τσαϊρέλης 6, Ντέιβις 19 (2), Κρούσιτς 6, Μποχωρίδης 5 (1), Μπόγρης, Μάλντροου 13, Βεργίνης 3, Δήμας

Ντόνετσκ (Ομπράντοβιτς): Πουστοζβόνοφ 2, Λι 5 (9 ριμπάουντ), Κάρι 15 (3), Στογιανόφσκι 7, Αβντάλοβιτς 11, Λούποβι, Ραντένοβιτς 9, Σάλτοβετς, Κοβαλένκο, Γκλιέμποφ 11 (1), Τζάκσον 9, Κράβτσοφ 8.

πηγή: sportfm.gr