Τετάρτη 29 Φεβρουαρίου 2012

Απόλυτη «Μπάρτσα»

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 70-67 σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά ματς για τον όγδοο όμιλο της Ευρωλίγκας και παρέμεινε η μοναδική αήττητη ομάδα στο Top 16. Η ομάδα του «λαού», αντίπαλος του Παναθηναϊκού στα προημιτελικά της Ευρωλίγκας, αντιστάθηκε για ένα ημίχρονο στους «μπλαουγκράνα», οι οποίοι στην επανάληψη επιβεβαίωσαν την ανωτερότητά τους κι έκαναν μια καλή πρόβα εν όψει Ούνιξ Καζάν.

Η «Μπάρτσα» προηγήθηκε με 57-44 στις αρχές της τέταρτης περιόδου, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν στο ματς και πλησίασαν μέχρι και τον πόντο (68-67), 6’’ πριν το τέλος. Ο Πιτ Μάικλ (κορυφαίος με 20π. και 7 ριμπ.) με δύο βολές διαμόρφωσε το τελικό σκορ, αφού το τρίποντο του Γκάι Πνίνι στο τέλος δεν βρήκε στόχο.

Δεκάλεπτα: 19-21, 34-33, 51-44, 70-67.

Μπαρτσελόνα: Σάδα, Χουέρτας 10, Πέροβιτς 9, Βάσκεθ 3, Γουάλας 8, Ίνγκλες 8, Εντόνγκ 2, Ραμπασέδα 6, Πέρεθ, Λόρμπεκ 4, Μάικλ 20.

Μακάμπι: Παπαλουκάς, Χέντριξ 24, Σμιθ 6, Ελιάχου, Μάλετ, Πνίνι 9, Οχαγιόν 9, Σέγιερ, Σχορτσανίτης 4, Λάνγκφορντ 15.

πηγή: sportfm.gr