Τετάρτη 29 Φεβρουαρίου 2012

«Αντίο» με νίκη για Καντού!!

«Αντίο» με νίκη για Καντού
Με νίκη ολοκλήρωσε την φετινή συμμετοχή της στην Ευρωλίγκα η Καντού, 77-71 επί της Ζαλγκίρις στο Κάουνας, σε άνευ ενδιαφέροντος παιχνίδι για την 6η αγωνιστική του 8ου ομίλου του Top-16. Κορυφαίος για τους νικητές ο Μαρκιοσβίλι με 32 πόντους, θετικότατος για ένα ακόμη βράδυ ο Σερμαντίνι με 16. Χωρίς νίκη ολοκλήρωσαν την δεύτερη φάση οι Λιθουανοί, που ήταν εξαιρετικά άστοχοι και είχαν μοναδικό διακριθέντα τον Ράκοβιτς.

Ο αγώνας:

«Χέρι-χέρι» πήγαιναν οι δύο ομάδες στο πρώτο πεντάλεπτο (10-10), αφού οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τη δύναμή τους στη ρακέτα και οι φιλοξενούμενοι τα σουτ έξω από τα 6.75, αλλά και τον σταθερά ανεβασμένο Σερμαντίνι. Με έλεγχο του ρυθμού και των ριμπάουντ και τους Γιαβτόκας-Γιανκούνας να κάνουν πάρτι στη ρακέτα, η Ζαλγκίρις προηγήθηκε 23-18 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την Καντού να κάνει ένα 11-0 με τρίποντες «βόμβες» του Μαρκιοσβίλι (29-23 στο 14΄). Ο ίδιος παίκτης έκανε και στη συνέχεια «σμπαράλια» τα αμυντικά συστήματα των Λιθουανών (19π. μέχρι εκείνο το σημείο), για να δώσει προβάδισμα επτά πόντων για την Καντού (39-32 στο 18΄). Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Κάουνας, ήταν να μειώσει στους τέσσερις (39-35) στην ανάπαυλα.

Πιο συγκεντρωμένη ήταν στο πρώτο πεντάλεπτο του τρίτου δεκαλέπτου η Ζαλγκίρις, ισοφάρισε σε 44-44 στο 25΄. Το ματς είχε κακό ρυθμό, πολλά άστοχα σουτ και έτσι καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να πάρει μεγάλο προβάδισμα μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου (50-50). Η άνοδος του Ράκοβιτς, βοήθησε την γηπεδούχο να πάρει ξανά προβάδισμα στο σκορ (57-54 στο 34΄). Η φιλοξενούμενη ή πιο συγκεκριμένα ο σεληνιασμένος Μαρκιοσβίλι, αποδείχθηκε σκληρό καρύδι, αφού με τρίποντο του τελευταίου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, είχαμε και πάλι ισοπαλία (62-62). Οι παίκτες του Τριφούνοβιτς φάνηκε σε εκείνο το σημείο να χάνουν εντελώς την επαφή με το ματς, ο Σερμαντίνι έκανε ένα προσωπικό 5-0 και η Καντού προηγήθηκε 67-62, δυόμιση λεπτά πριν την εκπνοή. Οι Ιταλοί, αποδείχθηκαν ψύχραιμοι και στις βολές στο τέλος και «σφράγισαν» με νίκη 77-71 την διόλου άσχημη επανεμφάνισή τους στην Ευρωλίγκα

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 35-39, 50-50, 71-77.

Ζαλγκίρις Κάουνας (Αλεξάνταρ Τριφούνοβιτς): Πόποβιτς 15 (2). Λιπκεβίτσιους 3, Καλνιέτις 12 (2), Ντελινινκάιτις, Ράκοβιτς 14, Κλιμαβίτσιους, Γιανκούνας 7, Γιαβτόκας 9, Κουζμίνσκας 4, Σαλένγκα 2, Ουίμς 5, Κόλινς.
Καντού (Αντρέα Τρινκιέρι): Μαρκιοσβίλι 32 (5), Λέουνεν, Μαρκονάτο 4, Μαντζαρίνο 4 (1), Πέρκινς 8, Ντιβιάτς, Σερμαντίνι 16, Σιντσιαρίνι 6 (1), Μπολοζονέλα, Μερόνι, Μπρούνερ 2.

Γήπεδο: «Ζαλγκίρις Αρίνα»
Διαιτητές: Ράντοβιτς, Κόντε, Μαντίγια

πηγή: sportfm.gr