Τρίτη 10 Απριλίου 2012

Μάλαγα για… Τσάμπιονς Λιγκ

Η ισοπαλία της Βαλένθια με τη Ρεάλ Μαδρίτης δεν άλλαξε τα δεδομένα μόνο στην υπόθεση τίτλος στην Πριμέρα Ντιβισιόν αλλά και στην κατάκτηση της τρίτης θέσης η οποία δίνει το τρίτο εισιτήριο για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Από το βράδυ της Δευτέρας, αυτή την κατέχει η Μάλαγα η οποία νίκησε 3-0 την Ρασίνγκ Σανταντέρ και ξεπέρασε τις «νυχτερίδες» στη βαθμολογία.

Πλέον, η ομάδα της Ανδαλουσίας βρίσκεται στην τρίτη θέση με πενήντα βαθμούς, έναν περισσότερο από τη Βαλένθια.

Στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της 32ης αγωνιστικής της Πριμέρα Ντιβισιόν, οι παίκτες του Πελεγκρίνι ξεπέρασαν εύκολα το εμπόδιο της Ρασίνγκ.

Από την αρχή του αγώνα έδειξαν τις προθέσεις τους, με τον Ίσκα να ανοίγει το σκορ στο 22ο λεπτό. Ο Καθόρλα στο 64ο λεπτό έκανε το 2-0 και ο Φαν Νίστελρόι στο 84ο διαμόρφωσε το τελικό 3-0. Καθοριστικό σημείο του αγώνα; Το τρίτο λεπτό όταν και ο Φράνσις αποβλήθηκε με κοκκινη κάρτα δίνοντας το αριθμητικό πλεονέκτημα στη Μάλαγα