Σάββατο 15 Ιουνίου 2013

Calma στη Βαρκελώνη!!

Η Ρεάλ επικράτησε 84-72 της Μπαρτσελόνα στο «Παλάου Μπλαουγκράνα» κι έκανε το 2-1 στους τελικούς της ACB.

Calma στη Βαρκελώνη
Μια νίκη από το 31ο πρωτάθλημα της ιστορίας της και πρώτο από το 2007 απέχει η Ρεάλ Μαδρίτης. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο επικράτησε 84-72 της Μπαρτσελόνα στο «Παλάου Μπλαουγκράνα», έκανε το 2-1 στους τελικούς της ACB και ανέκτησε το πλεονέκτημα έδρας. Το επόμενο ματς διεξάγεται την Κυριακή και πάλι στη Βαρκελώνη (20:00).

Ο Φελίπε Ρέγες με 20 και ο Νίκολα Μίροτιτς με 18 πόντους ξεχώρισαν από τους νικητές, ενώ ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο είχε 20 για τους ηττημένους. Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης σε 11:20 είχε 2 πόντους (2/2 βολές, 0/3 δίποντα, 0/1 τρίποντο), 1 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο μέχρι να αποβληθεί με πέντε φάουλ στο τελευταίο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα το προβάδισμα ξεφεύγοντας με +7 στο πρώτο δεκάλεπτο (10-17) και +8 στο δεύτερο (29-37) και στο τρίτο (35-43). Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου η «βασίλισσα» ξέφυγε με εννιά (54-63), οι Καταλανοί πλησίασαν στους τέσσερις, αλλά το τρίποντο του Μίροτιτς στα 56’’ πριν το τέλος (που το πανηγύρισε με χειρονομία… calma α λα Κριστιάνο Ρονάλντο) έφερε τη διαφορά στους δέκα (70-80) κι έγραψε τον επίλογο στο ματς

Δεκάλεπτα: 13-17, 35-41, 50-56, 72-84.

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα 3, Ναβάρο 20, Γιασικεβίτσιους 13, Τοντόροβιτς 2, Ουάλας 8, Μαυροκεφαλίδης 2, Όλεσον 7, Λόρμπεκ 7, Τόμιτς 10, Χουέρτας, Ινγκλς.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Φερνάντεθ 8, Ρέγες 20, Μίροτιτς 18, Ροντρίγκεθ 2, Μπέγκιτς 8, Κάρολ 5, Ντάρντεν 7, Γιουλ 12, Σλότερ 4, Σουάρεθ, Ντρέιπερ. πηγή: sport-fm.gr