Τρίτη 22 Απριλίου 2014

Mπλου(μ) για φάιναλ φορ!

Η Μακάμπι έκανε το 2-1, αφού επιβλήθηκε με της Αρμάνι Μιλάνο 75-63, με πρωταγωνιστή τον Mπλου, αλλά και με σκληρή άμυνα απέναντι στους Ιταλούς που έμειναν σε ρηχά νερά.

Mπλου(μ) για φάιναλ φορ
Η Μακάμπι με πρωταγωνιστή τον Μπλου με 16π. αλλά και τους Χίκμαν και Τάιους άξιους συμπαραστάτες, κατάφερε να πάρει τα ηνία του αγώνα από την 2η περίοδο και μετά και να έχει ένα σταθερό προβάδισμα που από την 3η περίοδο και μετά ήταν μονίμως διψήφιο. Ο Σοφοκλής Σχορτσιανίτης είχε 8 πόντους, με 4/6 δίποντα, 0/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 λάθη. Από τους Ιταλούς ο Χάκετ με 14 και ο Λάνγκφορντ με 12 ήταν οι πρώτοι σκόρερς.

Οι δύο αντίπαλοι μπήκαν νευρικοί στο ματς με την άμυνα να έχει τον πρώτο λόγο, σε αντίθεση με τους δύο πρώτους αγώνες της σειράς. Οι Ιταλοί με τρίποντο του Μος προηγήθηκαν στο 5’ με 10-4, ωστόσο οι Ισραηλινοί ισοφάρισαν στο 8’ σε 15-15. Δείγμα της νευρικότητας ήταν και το γεγονός πως στα τελευταία 2:34 της πρώτης περιόδου, σημειώθηκε μόλις ένας πόντος κι από τις δύο ομάδες, με βολή του Τζέρελς.

Στην δεύτερη περίοδο, η Μακάμπι κατάφερε σταδιακά να γίνει το αφεντικό του αγώνα. Ο Σχορτσιανίτης σημείωσε 6 πόντους, ο Χίκμαν 6, ο Μπλου άλλους 5 και η Μακάμπι από το 23-23, στα 5:13 πριν λήξει η 2η περίοδος, έκανε ένα επιμέρους 16-6 για να μπορέσει να πάρει διαφορά 10 πόντων με τη λήξη του πρώτου μέρους.

Άλλη μια εξαιρετική εκκίνηση στο δεύτερο μέρος από την Μακάμπι, που με επιμέρους 10-4, στέλνει την διαφορά για πρώτη φορά στο +16, με ένα τρίποντο του Μπλου που στο 24’ γράφει το 49-33, ενώ ο ίδιος με ένα καλάθι και φάουλ έστειλε την διαφορά στους +14, όταν προσπάθησε να μειώσει και το έκανε μέχρι τους 11, η ιταλική ομάδα. Στην τελευταία επίθεση του 3ου δεκαλέπτου, ένα εκπληκτικό τρίποντο του Τάιρις Ράις, υπό πίεση, γράφει το 61-45 για την Μακάμπι και ξαναφτάνει την διαφορά στη μέγιστη τιμή για τους Ισραηλινούς.

Στην τελευταία περίοδο, η Αρμάνι έκανε μια απόπειρα αντεπίθεσης για να μειώσει με τρίποντο του Τζέρελς, αλλά μέχρι εκεί. Ο Τάιους πήρε τη σκυτάλη στο σκοράρισμα για την ομάδα του Τελ Αβίβ και σημειώνοντας 8 από τους 10 πρώτους πόντους της ομάδας του, στο 4ο δεκάλεπτο, «κλείδωσε» τη νίκη, παρά την προσπάθεια της Αρμάνι που με τρίποντο του Χάκετ, μείωσε μέχρι τους 10, 1:40 πριν το τέλος, αλλά δεν μπόρεσε κάτι παραπάνω.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 39-29, 61-45, 75-63

Μακάμπι: Χίκμαν 15, Πνίνι 1, Οχαγιόν 5 (1), Σμιθ 7 (1),Σχορτσιανίτης 8, Ράις 9 (1), Ιγκλς, Τάιους 14, Ζίζιτς, Μπλου 16 (3), Λάντεσμπεργκ

Αρμάνι Μιλάνο: Μος 7 (1), Χάκετ 14 (2), Λάνγκφορντ 12, Μέλι 2, Σάμουελς 8, Τσερέλα 2, Γουάλας 2, Λαουάλ 5, Τζέρελς 11 (1)

Διαιτητές: Χριστοδούλου (Ελλάδα), Γιόβτσιτς (Σερβία), Λοτερμόζερ (Γερμανία) Πηγή: sport-fm.gr