Τρίτη 25 Νοεμβρίου 2014

UEFA, πόσα πέναλτι ακόμη;

Ο Κώστας Νικολακόπουλος σημειώνει στο blog του στο gazzetta.gr δύο πράγματα για την ΟΥΕΦΑ και τα παιχνίδια του Ολυμπιακού. Επιστροφή στο Τσάμπιονς Λιγκ λοιπόν με την 5η αγωνιστική του μεσοβδόμαδα. Η πρόκριση για τον Ολυμπιακό κρίνεται στη Μαδρίτη και στο παιχνίδι με την πρωταθλήτρια Ισπανίας και φιναλίστ του Τσάμπιονς Λιγκ Ατλέτικο.
Τις περισσότερες φορές τέτοια ματς κρίνονται στις λεπτομέρειες-όπου λεπτομέρεια μπορεί εύκολα να είναι μία διαιτητική απόφαση. Κι ο Ολυμπιακός ιδίως όταν παίζει εκτός έδρας στην Ευρώπη έχει εναντίον του τέτοιου είδους «λεπτομέρειες». Βλέπε π.χ. τα τρία τελευταία παιχνίδια του στο Τσάμπιονς Λιγκ, μακριά από τον Πειραιά, με Γιουνάϊτεντ, Μάλμε και Τορίνο...
Στο τελευταίο ματς, στην Ιταλία με τη Γιουβέντους, στο 94’ σφυρίχτηκε κι ένα πέναλτι εναντίον του. Και για όποιον δεν το ξέρει, ο Ολυμπιακός έχει το ρεκόρ εις βάρος του πέναλτι στις διοργανώσεις της ΟΥΕΦΑ, από το Φλεβάρη του 2012 έως σήμερα!
Σοβαρά μιλάω. Στα 2,5 αυτά χρόνια έχουν καταλογιστεί εις βάρος του 10 πέναλτι σε ένα σύνολο 24 αγώνων στο Τσάμπιονς Λιγκ και στο Γιουρόπα Λιγκ! 10 πέναλτι σε 24 ματς εις βάρος μίας ομάδας. Γίνεται;
Υπερβάλλω; Ένα προς ένα τα πέναλτι…
Με τη Ρούμπιν στη Μόσχα (τελικό 1-0), πέναλτι με το σκορ 1-0
Με τη Μέταλιστ στο Καραϊσκάκη (τελικό 1-2), με το σκορ 1-1
Με τη Σάλκε στο Καραϊσκάκη (1-2), με το σκορ 1-2
Με τη Μονπελιέ στο Καραϊσκάκη (3-1), με το σκορ 1-0
Με τη Λεβάντε στην Ισπανία (0-3), δύο πέναλτι με το σκορ 0-1!
Με την Παρί Σεν Ζερμέν στο Καραϊσκάκη (1-4), με το σκορ 1-3
Με την Άντερλεχτ στις Βρυξέλλες (3-0), με το σκορ 1-0
Με τη Γιουνάϊτεντ στο Μάντσεστερ (0-3), στο 0-0
Με τη Γιουβέντους στο Τορίνο (2-3), στο 2-3.
Κι επειδή υπάρχει και θεός (του ποδοσφαίρου), από τα 10 πέναλτι, τα εφτά τα έχουν χάσει οι αντίπαλοι του Ολυμπιακού!!! Κι ο Ολυμπιακός έχει σώσει τρεις νίκες σε αυτά τα εννιά ματς!
Θα μου πείτε, δηλαδή όλα αυτά τα πέναλτι δεν ήταν; Φίλοι μου, πόσα πέναλτι γίνονται και δεν δίνονται και δίνονται ενώ δεν γίνονται; Στον Ολυμπιακό οι (περισσότεροι, για να είμαι σωστός) διαιτητές της ΟΥΕΦΑ δίνουν μόνο τα εις βάρος του-κι αυτά τα…αβγατίζουν κιόλας! Αντίθετα, από το χειμώνα του 2009, προσέξτε εδώ και 5,5 χρόνια, έχουν δοθεί πέναλτι υπέρ του Ολυμπιακού σε διοργάνωση της ΟΥΕΦΑ μόλις σε ένα παιχνίδι!!! Σε ένα ματς στα 5,5 χρόνια!!!
Παρεμπιπτόντως: Τελευταίο παιχνίδι που έπαιξε ο Ολυμπιακός στην Ισπανία, ήταν το 3-0 στη Λεβάντε, με τα δύο πέναλτι, συν μία αποβολή (Αμπντούν)…
*Πηγή: gazzetta.gr*