Κυριακή 1 Φεβρουαρίου 2015

Νίκη... γενεθλίων!!

110 χρόνια ζωής συμπληρώνει η Φέγενορντ η οποία το γιόρτασε με νίκη, έστω και δύσκολη, καθώς επικράτησε 2-1 επί της Ντεν Χάαγκ και μείωσε προσωρινά στους πέντε βαθμούς από τον δεύτερο Άγιαξ.

Νίκη... γενεθλίων!
Με τον καλύτερο τρόπο γιόρτασε τα 110α γενέθλιά της η Φέγενορντ, καθώς επικράτησε 2-1 της Ντεν Χάαγκ στην έδρα της και μείωσε τη διαφορά από τον Άγιαξ (αγωνίζεται μετά) στους 5 βαθμούς, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του ολλανδικού πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και κατάφεραν να προηγηθούν μόλις στο 10' με γκολ του Ίμερς. Δέκα λεπτά αργότερα μάλιστα, κατάφεραν να πάρουν διαφορά δύο τερμάτων με αυτογκόλ του Ντέρικ με το ημίχρονο να τελειώνει στο 2-0.

Στο δεύτερο 45λεπτο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και μείωσαν στο 48' με τον Βαν Ντούινεν, ωστόσο δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν άλλες ευκαιρίες με το παιχνίδι να τελειώνει 2-1.

Έτσι, η Φέγενορντ πήρε ακόμη μία σημαντική νίκη για το κυνήγι της δεύτερης θέσης, και ελπίζει σε «γκέλα» του Άγιαξ που αγωνίζεται αργότερα εκτός έδρας με την Φίτεσε.