Κυριακή 1 Φεβρουαρίου 2015

«Κόκκινο» για πρωτάθλημα στη Ρόμα!!

Όλα στραβά στην Ρόμα. Οι τζιαλορόσι έχοντας στην πλάτη τους την αποβολή του Μανωλά και το γκολ του Μακαρόνε, δεν... τούμπαραν την Έμπολι (1-1) στο «Ολίμπικο» και η Γιουβέντους τρίβει τα χέρια της.

«Κόκκινο» για πρωτάθλημα στη Ρόμα!
Ακόμη ένα δώρο στην Γιουβέντους πρόσφερε απλόχερα η Ρόμα. Οι «τζιαλορόσι» παίζοντας με την πλάτη στον τοίχο, έπειτα από την αποβολή του Μανωλά και το γκολ-πέναλτι του Μακαρόνε, δεν μπόρεσαν να γυρίσουν το ματς, 1-1 στο «Ολίμπικο» και χάνουν την επαφή τους από την κορυφή.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά στο παιχνίδι, ψάχνοντας το γρήγορο γκολ που θα τους έλυνε τα πόδια. Τελικά η υπεροχή… τους γύρισε μπούμερανγκ αφού έπειτα από αντεπίθεση ο Μανωλάς ανέτρεψε τον Σαπονάρα και είδε την κόκκινη κάρτα στο 37ο λεπτό αφού ήταν ο τελευταίος παίκτης. Δύο λεπτά αργότερα ο Μακαρόνε ευστόχησε από την «άσπρη βούλα» ανοίγοντας το σκορ. Η Ρόμα έδειξε να τα έχει χαμένα μετά το σοκ, όμως ένα λάθος του διαιτητή την ξαναέβαλε στο ματς. Ο Σαπονάρα αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα για χέρι (βρήκε την μπάλα κανονικά με τον ώμο) και το παιχνίδι ξαναπήρε φωτιά με τη λήξη του ημιχρόνου (45+2’).

Στο δεύτερο μέρος και με τις αριθμητικές ισορροπίες να έχουν πλέον αποκατασταθεί οι «τζιαλορόσι» έγιναν και πάλι το αφεντικό. Οι παίκτες του Γκαρσιά πίεσαν πολύ την αντίπαλη άμυνα και εν τέλει δικαιώθηκαν αφού βρήκαν το πολυπόθητο γκολ με το ωραίο αριστερό πλασέ του Μαϊκόν στο 57’. Η συνέχεια πάντως δεν ήταν ανάλογη, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να γυρίσουν το ματς, όμως δεν βρήκαν το γκολ της ανατροπής απέναντι στην μαζική άμυνα της Έμπολι, που είχε κι αυτή τις καλές στιγμές της με επιθέσεις στην κόντρα.
Έτσι, η Ρόμα αν και κατάφερε να φτάσει τους 43 βαθμούς έδωσε την ευκαιρία στην Γιουβέντους να την ανεβάσει στους εννιά, αν την Κυριακή φύγει με το «διπλό» από την έδρα της Ουντινέζε.