Τρίτη 10 Μαρτίου 2015

(Πογκ)μπαμ και κάτω!! (video)

Η Γιουβέντους… κοιμόταν, όμως ο Πογκμπά έβαλε τα πράγματα στη θέση τους. Με έναν «κεραυνό» του Γάλλου, οι «μπιανκονέρι» έφτασαν στην εντός έδρας νίκη 1-0 με την Σασουόλο και αγκάλιασαν το πρωτάθλημα.

(Πογκ)μπαμ και κάτω! (video)
Η εικόνα της ήταν κάκιστη, όμως η Γιουβέντους αγκάλιασε τον τίτλο. Χάρη σε ένα φοβερό σουτ του Πολ Πογκμπά στο φινάλε, οι «μπιανκονέρι» λύγισαν με σκορ 1-0 τη Σασουόλο στην έδρα τους και εκτοξεύτηκαν στο +11 από την δεύτερη Ρόμα.

Πολύ κακοί στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του Αλέγκρι. Παρά την κατοχή της μπάλας οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να απειλήσουν ουσιαστικά την αντίπαλη εστία, κάτι που δείχνει και το μόλις ένα σουτ που επιχείρησαν. Από την άλλη, η Σασουόλο βολεύτηκε με τις αντεπιθέσεις και ήταν κάπως πιο επικίνδυνη.

Καλύτερο ξεκίνημα για την Γιουβέντους στο δεύτερο 45λεπτο. Ο Βιδάλ βρήκε περισσότερους χώρους στον άξονα και αυτόματα οι συμπαίκτες του έδειξαν να ξεμπλοκάρουν δημιουργώντας προβλήματα στον Κονσίλι και τους αμυντικούς του. Τα λεπτά κυλούσαν, το γκολ δεν ερχόταν και τα πόδια των παικτών της Γιουβέντους άρχισαν να βαραίνουν. Η λύση, τελικά, δόθηκε. Ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων δεν μπόρεσε να «βγάλει» την σουτάρα του Πογκμπά στο 82ο λεπτό και η «Γηραιά Κυρία» έφτασε έστω και δύσκολα στο τρίποντο της νίκης.