Πέμπτη 25 Ιουνίου 2015

Mama Mia… ματσάρα!!

Τι ματσάρα ήταν αυτή! Ύστερα από τρεις παρατάσεις (!) η Σάσαρι νίκησε 115-108 τη Ρέτζιο Εμίλια στη Σαρδηνία και έτσι ο τίτλος στην Ιταλία θα κριθεί στον έβδομο και τελευταίο τελικό!

Mama Mia… ματσάρα!
Τύφλα να ‘χει το NBA!

Σάσαρι και Ρέτζιο Εμίλια αποθέωσαν το μπάσκετ στον έκτο τελικό του ιταλικού πρωταθλήματος, καθώς ο νικητής κρίθηκε ύστερα από τρεις παρατάσεις (!), με την ομάδα της Σαρδηνίας να επικρατεί 115-108 και να στέλνει τη σειρά στο έβδομο και τελευταίο παιχνίδι!

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ντάισον με 26 πόντους, με τον Λαουάλ να κάνει άλλο ένα εμφατικό νταμπλ-νταμπλ με 25 πόντους και 16 ριμπάουντ και τον Ντέιβιντ Λόγκαν να προσθέτει άλλους 23 πόντους. Από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Ντέλα Βάλε και Καουκένας με 25 και 20 πόντους αντίστοιχα.

Ο έβδομος και τελευταίος τελικός είναι προγραμματισμένος για την Παρασκευή 26 Ιουνίου.

Με την ώθηση της έδρας, η Σάσαρι ήταν αυτή που είχε ένα μικρό προβάδισμα από την αρχή της αναμέτρησης και κατάφερε να το κρατήσει μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (24-20). Σχεδόν ίδια ήταν η εικόνα και στη δεύτερη περίοδο, με τη διαφορά πως η Ρέτζιο Εμίλια πίεσε λίγο περισσότερο και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες (43-43) στα αποδυτήρια.

Το ντέρμπι καλά κρατούσε και στο δεύτερο ημίχρονο. Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να βρίσκει προηγούμενη με «βραχεία κεφαλή» τη Ρέτζιο Εμίλια (63-64). Τίποτα δεν άλλαξε, ούτε στην τέταρτη περίοδο. Κανείς από τους δύο δεν πήρε σοβαρό προβάδισμα και έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση (78-78).

Πόντο-πόντο πήγαιναν οι δύο αντίπαλοι και στο έξτρα πεντάλεπτο (85-85). Ο Πολονάρα πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο ένα λεπτό πριν το τέλος, ενώ ο Καουκένας στη συνέχεια πήγε τη Ρέτζιο Εμίλια στο +5 (85-90). Όμως, τίποτα δεν είχε τελειώσει, καθώς οι Λόγκαν και Ντάισον έστειλαν το ματς στη δεύτερη παράταση (90-90), αφού ο Τσιντσιαρίνι αστόχησε στο τελευταίο λέι απ!

Στα πρώτα λεπτά της δεύτερης παράτασης, οι γηπεδούχοι έφυγαν στο +5 (95-90). Και πάλι, όμως, το παιχνίδι δεν είχε τελειώσει! Ο Λαουάλ έκανε αντιαθλητικό (που ήταν και το πέμπτο προσωπικό του φάουλ), με τη Ρέτζιο Εμίλια να κάνει το 96-97, ενώ ένα λεπτό πριν το τέλος να περνάει εκ νέου μπροστά (97-98). Στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Ντάισον είχε 1/2 βολές και αφού και οι δύο ομάδες είχαν από μία άστοχη επίθεση το 98-98 έμεινε μέχρι το τέλος!

Ο Ντάισον το είχε πάρει… προσωπικά και με απανωτά τρίποντα από τα 8+ μέτρα (!), έδωσε πολύ σοβαρό προβάδισμα στη Σάσαρι (109-102), περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος! Πλέον, η Ρέτζιο Εμίλια είχε μείνει από αντοχές και έτσι η ομάδα της Σαρδηνίας πήρε τη νίκη με το τελικό 115-108 στην τρίτη παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 43-43, 63-64, 78-78 κ.α., 90-90 (α’ παρ.), 98-98 (β’ παρ.), 115-108 (γ’ παρ.) *Πηγή: sport-fm.gr*