Σάββατο 14 Νοεμβρίου 2015

Επική ανατροπή από Κόροιβο, αυτοχειρία από τον Άρη!!

Επιστρέφοντας από το -12 στο τελευταίο πεντάλεπτο και με καλάθι του Ντουέιν Ντέιβις 6’’ πριν το τέλος, ο Κόροιβος επικράτησε 67-65 του Άρη για την 6η αγωνιστική. «Αυτόχειρες» οι Θεσσαλονικείς.

Επική ανατροπή από Κόροιβο, αυτοχειρία από τον Άρη
Ένα δικό του ματς έχασε ο Άρης κι ένα χαμένο παιχνίδι κέρδισε ο Κόροιβος. Η ομάδα της Αμαλιάδας επικράτησε 67-65 για την έκτη αγωνιστική ανατρέποντας διαφορά δώδεκα πόντων στο τελευταίο πεντάλεπτο, με τον Ντουέιν Ντέιβις (21π.) να δίνει τη χαριστική βολή στους «κίτρινους». Ο Τζερέλ ΜακΝίλ ήταν ο πρώτος σκόρερ των Θεσσαλονικέων (21π.) αλλά και ο μοιραίος, αφού το δικό του τρίποντο στην τελευταία επίθεση δεν βρήκε στόχο και δεν απέτρεψε τη δεύτερη φετινή ήττα της ομάδας του.

ΜακΝίλ και Γουάιτ μπήκαν «ζεστοί» στο ματς και ο Άρης είχε εξ αρχής μια μικρή διαφορά (6-10), που δεν μπορούσε όμως να επεκτείνει. Κάουνσιλ και Ντέιβις κυρίως με μακρινά σουτ κρατούσαν κοντά τους γηπεδούχους που απέκτησαν προσωρινά και το προβάδισμα (11-10- 18-17, 23-20), ενώ με καλάθι του Χαριτόπουλου έφτασαν για πρώτη φορά και στο +4 (28-24) στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Οι «κίτρινοι» πέρασαν μπροστά ξανά στο φινάλε του ημιχρόνου (38-39) και δεν ξανακοίταξαν πίσω τους.

Το τρίτο δεκάλεπτο τούς ανήκε και με αφετηρία την άμυνα κατόρθωσαν να ξεφύγουν με 13 (41-54) δεχόμενοι σε ενιάμισι αγωνιστικά λεπτά μόνο τρεις πόντους, όλους από βολές! Οι παίκτες του Χάρη Μαρκόπουλου δεν κατέθεσαν τα όπλα, αλλά δεν έγιναν απειλητικοί στον Άρη μέχρι ο Ντέιβις να μειώσει με τρίποντο στους επτά (56-63) δυόμισι λεπτά πριν το τέλος. Μάλιστα με κλέψιμο και λέι απ του ίδιου παίκτη πλησίασα στο τρίποντο (60-63) δευτερόλεπτα μετά. Ολοκληρώνοντας ένα εντυπωσιακό 16-0 πέρασε μπροστά (65-63) με βολές του Τρότερ στα 56’’ για το φινάλε. Μετά τις βολές του ΜακΝιλ (65-65) ο Ντέιβις με καλάθι στα 6’’ χάρισε τη νίκη στον Κόροιβο (67-65), αφού το τρίποντο του ΜακΝίλ στην τελευταία επίθεση δεν βρήκε στόχο.

Δεκάλεπτα: 23-22, 38-39, 41-50, 44-56, 67-65.

Κόροιβος (Χ. Μαρκόπουλος): Ντέιβις 21, Πουλιανίτης, Χριστοδούλου 4, Χαριτόπουλος 5, Τρότερ 15, Γεωργάκης, Σλαφτσάκης 4, Βασιλόπουλος 2, Κάουνσιλ 8, Χάρις 8.

Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 7, Πελεκάνος 4, Γουάιτ 13, Γουότερς 6, Ζάρας 6, Χάγκινς 2, Κοέν, Μούρτος, Σίμτσακ 6, ΜακΝίλ 21.

Διαιτητές: Καρακατσούνης, Τζαφλέρης, Πουρσανίδης Κ. *Πηγή: sport-fm.gr*