Σάββατο 14 Νοεμβρίου 2015

«Φονέας» των γιγάντων… Στρασμπουρ!!

Μετά την Φενέρμπαχτσε, η Στρασμπούρ νίκησε και την Ρεάλ Μαδρίτης στην έδρα της για την 5η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και μάλιστα ευκολότερα απ’ ότι δείχνει το τελικό 93-86.

«Φονέας» των γιγάντων… Στρασμπουρ
Ποιος βλέπει την Στρασμπούρ και δεν την… φοβάται πλέον. Η ομάδα του Βενσάν Κολέ, νίκησε την πρωταθλήτρια Ευρώπης Ρεάλ Μαδρίτης με χαρακτηριστική ευκολία και… διαστημική απόδοση, αφού το 93-86 είναι μάλλον τιμητικό για τους παίκτες του Πάμπλο Λάσο. Έτσι οι γάλλοι έφτασαν στις δύο νίκες και έμειναν στο κόλπο της πρόκρισης από τον 1ο όμιλο, την ώρα που η «βασίλισσα» υπέστη την τρίτη της ήττα, αφού δεν έχει νίκη εκτ΄ςο Μαδρίτης.

Κορυφαίοι για τους νικητές που είχαν 22 ασίστ έναντι 12 της Ρεάλ οι Κάμπελ, Μπεμπουά και Κόλινς, προσπάθησαν χωρίς αποτέλεσμα για την ισπανική ομάδα οι Φερνάντεθ, Γιούλ και Τέιλορ.

Με πολύ δυναμικό… μπάσιμο στο παρκέ, η Στρασμπούρ προηγήθηκε 12-4 στο 4΄ με τον Μπομπουά να δημιουργεί ρήγματα και να σκοράρει. Η Ρεάλ συνήλθε από το αρχικό σοκ, πήρε πολλές επιθετικές λύσεις από τους Φερνάντεθ και Γιούλ και προηγήθηκε με βραχεία κεφαλή στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (25-24). Οι γάλλοι όμως συνέχισαν να παίζουν δυναμικά, να εκμεταλλεύονται την… αναιμική άμυνα της «βασίλισσας» και πήραν ξανά τα ηνία, φτάνοντας την υπέρ του διαφορά στο +6 (45-39 στο 17΄). Γουίμς, Κάμπελ και Τράβις πετύχαιναν συνεχόμενα καλάθια από μέση και μακρινή απόσταση, η μία ασίστ των γηπεδούχων διαδεχόταν την άλλη και η πρωταθλήτρια Ευρώπης, που εν τω μεταξύ έπαιρνε λύσεις μόνο από τον Τέιλορ, έμεινε πίσω στο σκορ με 51-44 στο ημίχρονο.

Και αν όλοι περίμεναν πως η Ρεάλ θα αντιδράσει και θα φέρει στα… μέτρα της την κατάσταση, το… πάρτι της Στρασμπούρ ανέβασε ακόμα περισσότερο ρυθμούς στο τρίτο δεκάλεπτο. Με επί μέρους σκορ 13-2 στο πρώτο τετράλεπτο και την «βασίλισσα» να σκοράρει σε αυτό το διάστημα μόνο με βολές, η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +18 (!), 64-46 με τους Μπομπουά και Κάμπελ να είναι ασταμάτητοι. Δέκα λεπτά πριν το φινάλε, το σκόρ ήταν 78-63, ενώ με ένα γρήγορο 5-0 στην τέταρτη περίοδο, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +20 (83-63 στο 31΄). Η Ρεάλ έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο, δε μπορούσε να βρει δημιουργία από κανέναν παίκτη της, σε αντίθεση με την γαλλική ομάδα, που έκανε ο,τι ήθελε στο παρκέ.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν για μειώσουν την έκταση της ήττας και με τους τρεις μοναδικούς διασωθέντες τους (Φερνάντεθ, Γιούλ και Τέιλορ) το κατάφεραν, καθώς 2΄.11΄΄ πριν το τέλος το σκορ ήταν 87-78. Τίποτα δε μπορούσε να αλλάξει τον τελικό νικητή όμως με την Στρασμπούρ να πανηγυρίζει την πιο ιστορική επικράτηση της ιστορίας της, με το τελικό 93-86.

Τα δεκάλεπτα: 24-25, 51-44, 78-63, 93-86.

Στρασμπούρ (Βενσάν Κολέ): Κόλινς 14, Μπομπουά 16 (1), Λακόμπ 2, Λελούπ 4, Κάμπελ 23 (4), Τράβις 8, Φοφανά 2, Γκολούμποβιτς 8, Γουίμς 12 (3), Ντουπόρτ 4.
Ρεάλ Μαδρίτης (Πάμπλο Λάσο): Φερνάντεθ 17 (1), Νοτσιόνι 2, Ματσιούλις 1, Ρέγες 9, Ροντρίγκεθ 7, Αγιόν 3, Κάρολ 3 (1), Γιούλ 20 (4), Εναργκόμεθ 3, Τέιλορ 21 (1).