Σάββατο 14 Νοεμβρίου 2015

Φενέρ… κορυφής!!

Ύστερα από ένα ματς που τα είχε όλα, η Φενερμπαχτσέ ήταν που διατήρησε την ψυχραιμία της στο τέλος, με αποτέλεσμα να νικήσει 88-83 την Χίμκι και να μείνει μόνη πρώτη στον Α’ όμιλο της Ευρωλίγκας!

Φενέρ… κορυφής!
Ντέρμπι με τα όλα του ήταν το Φενερμπαχτσέ-Χίμκι από την αρχή μέχρι το τέλος! Οι δύο ομάδες πάλεψαν σχεδόν μέχρι το τέλος, με την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς να διατηρεί την ψυχραιμία της και να φτάνει στη νίκη με 88-83!

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ντατόμε με 19 πόντους, με τον Ντίξον να είχε 16 και τον Κώστα Σλούκα να προσθέτει 14 (12/13 βολές) και 6 ασίστ. Από τους Ρώσους κορυφαίοι ήταν οι Σβεντ και Ντέιβις με 19 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα έκανε στην αναμέτρηση η Χίμκι (0-9), ωστόσο η Φενέρ κατάφερε να ισορροπήσει στη συνέχεια το ματς και να κλείσε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη 23-21. Το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο στη δεύτερη περίοδο (34-34), αλλά ένα ξέσπασμα των γηπεδούχων στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, τους έδωσε τη δυνατότητα να πάνε με το +8 (49-41) στα αποδυτήρια.

Η Φενερμπαχτσέ διατηρούσε το προβάδισμα και στο τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο έκλεισε στο +5 (64-59). Σχεδόν στο ίδιο μοτίβο κυλούσε η αναμέτρηση και μέχρι τα μισά της τέταρτης περιόδου (70-68), με τη ομάδα του Ομπράντοβιτς να πηγαίνει στο +7 (77-70), περίπου τρία λεπτά πριν τη λήξη. Όμως, στα 17’’ πριν το τέλος, το τρίποντο του Ντράγκιτς –και αφού είχαν προηγηθεί 0/4 βολές από τη Χίμκι- έκανε το 81-81! Όπως είναι φυσικό, το παιχνίδι οδηγήθηκε στη ρωσική… ρουλέτα των βολών, με τους Τούρκους να ήταν πιο ψύχραιμοι και να φτάνουν στη νίκη με 88-83.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 49-41, 64-59, 88-83

Φενερμπαχτσέ (Ομπράντοβιτς): Χερσέκ, Ουντό 9, Μαχμούτογλου, Άντιτς, Μπογκντάνοβιτς 9, Γιουρτσεβέν, Σλούκας 14 (12/13 βολές), Ουγκουρλού, Βέσελι 15, Κάλινιτς 6, Ντίξον 16 (4), Ντατόμε 19 (2).

Χίμκι (Κουρτινάιτις): Ράις 11, Σβεντ 19 (2), Ντράγκιτς 13 (2), Όγκουστιν 5, Κόπονεν 6, Βιάλτσεφ 3 (1), Ιλνίτσκι, Μόνια 4, Τοντόροβιτς 2, Χάνικατ 5 (1), Ντέιβις 15, Σελεκέτο. *Πηγή: sport-fm.gr*