Σάββατο 14 Νοεμβρίου 2015

«Βομβάρδισε» την Σάσαρι η Μπάμπεργκ!!

Δυνατά στο παιχνίδι της πρόκρισης παρέμεινε η Μπάμπεργκ, καθώς χάρη στην εξαιρετική της περιφέρεια απέδρασε με 90-73 από την έδρα της Σάσαρι.

«Βομβάρδισε» την Σάσαρι η Μπάμπεργκ
Έρμαιο στις ορέξεις της Μπάμπεργκ έγινε η Σάσαρι! Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι, χάρη στα εξαιρετικά ποσοστά της έξω από τα 6,75μ. (12/20 τρ.), επικράτησε 90-73 των νταμπλούχων Ιταλίας, οι οποίοι είναι οι μοναδικοί χωρίς νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα!

Κορυφαίος από τους Γερμανούς ήταν ο Μέλι με 26 πόντους, με τον Γουαναμέικερ να προσθέτει 18 και τον Νίκο Ζήση να αγωνίζεται για 26:29’’ και να είχε 8 πόντους, 3 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ. Από τους ηττημένους πρώτοι σκόρερ ήταν οι Χέινς και Εγένγκα με 14 πόντους ο καθένας.

Με τη φόρα της γηπεδούχου και με το γνωστό «ξέφρενο» ρυθμό της έπαιζε στο πρώτο δεκάλεπτο η Σάσαρι (21-14). Όμως, το σκηνικό άλλαξε στη δεύτερη περίοδο, καθώς η Μπάμπεργκ αντέδρασε, περνώντας μπροστά (24-25). Από εκείνο το σημείο και έπειτα το ματς ισορρόπησε, με τη γερμανική ομάδα να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενη (34-36).

Το ντέρμπι καλά κρατούσε και στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά χάρη σε ένα μίνι-ξέσπασμα της Σάσαρι στα μισά το σκορ έγινε 49-42. Όμως, εκεί ήρθε η «απάντηση» της Μπάμπεργκ, η οποία χάρη στην καλή της άμυνα, κατάφερε να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με το υπέρ της +7 (53-60). Οι Γερμανοί είχαν τον έλεγχο του ματς και στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, ενώ με το τρίποντο του Ζήση πήγαν στο +10 (58-68). Μάλιστα, η ομάδα του Τρινκιέρι χάρη στην τρομερή ευστοχία της έξω από τα 6,75μ. «κλείδωσε» το ματς λίγα λεπτά πριν το τέλος (61-81), ενώ πήρε τη νίκη με 90-73.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 34-36, 53-60, 73-90

Σάσαρι (Σακέτι): Χέινς 14 (2), Πέτγουεϊ 5 (1), Λόγκαν 12 (2), Φορμέντι, Ντεβέκι 3 (1), Αλεξάντερ 6, Ντ’ Ερκόλε, Μαρκονάτο, Σακέτι 9 (1), Στίπτσεβιτς 3 (1), Εγένγκα 14 (1), Βαρνάντο 7.

Μπάμπεργκ (Τρινκιέρι): Μέλι 26 (3), Ζήσης 8 (2), Νίκολιτς, Στάιγκερ, Τάις 12, Γουαναμέικερ 18 (2), Στρέλνιεκς 8 (2), Χάρις 2, Μίλερ 8 (1), Ολασένι, Χέκμαν 6 (2), Ιντμπίχι 2. *Πηγή: sport-fm.gr*