Σάββατο 12 Δεκεμβρίου 2015

Δεν θα χάσουν ποτέ!!

Δεν θα χάσουν ποτέ!

Τελικά το Γκόλντεν Στέιτ δεν θα χάσει ποτέ αφού αυτό δεν συνέβη και στο ματς με τους Σέλτικς στη Βοστόνη. Μετά από δύο παρατάσεις, αν και έπαιζαν χωρίς τον Κλέι Τόμσον νίκησαν 124-119

Ματσάρα. Όσοι το είδαν δεν ήθελαν να τελειώσει. Αυτό έγινε μετά από δύο παρατάσεις και νικητές τους Γουόριορς. Και πλέον όλοι στον μαγικό κόσμο του ΝΒΑ μπορούν να αναφωνήσουν: Αυτή η ομάδα δεν θα χάσει ποτέ αφού αυτό δεν συνέβη και απέναντι στους Σέλτικς στη Βοστόνη.

Οι Γουόριορς έπαιζαν χωρίς τον Κλέι Τόμσον αλλά και πάλι είχαν έναν Κάρι που έπαιξε και για εκείνον σκοράροντας 38 πόντους, αλλά είχε 3/14 δίποντα (μαζί με 6/13 τρίποντα και 14/14 βολές, 11 ριμπάουντ, 8 ασίστ) και 8 λάθη και έναν εξαιρετικό Ντρέιμοντ Γκριν με 24 πόντους, 11 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 κλεψίματα και 5 κοψίματα σε 50 λεπτά.

Από τους Κέλτες αρκετά καλός ήταν ο Εϊβερί Μπράντλεϊ, τόσο επιθετικά όσο και στην άμυνα επάνω στον Κάρι ενώ σημαντικότατη ήταν η βοήθεια του Ολινικ που ήρθε από τον πάγκο και είχε 28 πόντους, 11/21 σουτ, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ σε 37 λεπτά.

Αυτή ήταν η 24η νίκη για τους Γουόριορς που παραμένουν αήττητοι, ενώ συμπλήρωσαν 28 ματς με νίκες στη σειρά από την περσινή σεζόν.

Στο Τορόντο ο Γιάννης Αντετοκούνμπο τελείωσε το παιχνίδι με 15 πόντους (7/11 δίποντα, 1/2 βολές), 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ένα μπλοκ και τέσσερα λάθη αλλά και πάλι το Μιλγουόκι δεν ήταν τόσο καλό για να μπορέσει να πάρει τη νίκη απέναντι στους Ράπτορς. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν με τον Ντε Ροζάν να κάνει μια εξαιρετική εμφάνιση (27 πόντοι, 8/16 δίποντα, 11/12 βολές).

inner

Ντένβερ Νάγκετς – Μινεσότα Τίμπεργουλβς 111-108 (παράταση) (100-100 κανονική διάρκεια)
Τα δωδεκάλεπτα: 23-29, 18-27, 32-22, 27-22