Σάββατο 12 Δεκεμβρίου 2015

«Καθάρισε» η Χίμκι!

«Καθάρισε» η Χίμκι

Την πρόκρισή της στους «16» της Ευρωλίγκας εξασφάλισε την Παρασκευή η Χίμκι, η οποία νίκησε με 78-69 τη Στρασμπούρ στη Γαλλία, στο πλαίσιο της ένατης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Η Χίμκι νίκησε με 78-69 τη Στρασμπούρ στη Γαλλία, στο πλαίσιο της ένατης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας και προκρίθηκε και μαθηματικά στους «16» της κορυφαίας τη τάξει ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης, περιμένοντας την τελική της κατάταξη στον πρώτο όμιλο και αφήνοντας τους γηπεδούχους οριστικά εκτός συνέχειας.

Το ματς ήταν ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκεια του, όμως στην τέταρτη περίοδο ένα 15-0 σερί της Χίμκι της χάρισε τη νίκη.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Σβεντ με 23 και Χάνεϊκατ με 15 πόντους, ενώ για τους Γάλλους ξεχώρισε ο Ουίμς με 14 πόντους.

Οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκοράρισμα και δεν μπορούσε να αποκτήσει καμία μια διαφορά ασφαλείας στην αρχή της αναμέτρησης. Στο 7-6, όμως ένα σερί 6-0, με πρωταγωνιστή τον Χάνεϊκατ, έφερε το +5 για τους Ρώσους. Οι Γάλλοι απάντησαν με 4-0 σερί και μείωσαν στο -1 και η Χίμκι διατηρούσε ένα +1 με +3 μέσα στη ρακέτα. Ένα σερί 5-0 της Στρασμπούρ έφερε το +2, με τους γηπεδούχους να διατηρούν ένα +2 σε αυτό το διάστημα, με τον Κόλινς να τη φέρνει στο +4, διαφορά με την οποία ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος.

Στην αρχή της δεύτερης περιόδου, η Στρασμπούρ διατηρούσε ένα +2 με +5 με τους Λακόμπ και Μπομπουά, με τον πρώτο να τη φέρνει στο +6 από την περιφέρεια και τη διαφορά να κυμαίνεται μεταξύ +4 και +6. Όμως, στο 38-32, ένα σερί 11-0 των Ρώσων, με πρωταγωνιστή τον Σβεντ, έφερε το +5, με το τρίποντο του Ουίμς να ολοκληρώνει το ημίχρονο στο -2.

Στην αρχή της τρίτης περιόδου, οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκοράρισμα και το ματς είχε μετατραπεί σε μεγάλο ντέρμπι σε εκείνο το διάστημα. Οι Γάλλοι απάντησαν και διατήρησαν ένα +3 με τους Αμερικανούς τους. Όμως, στο τελευταίο λεπτό και με το σκορ στο 57-54 με σερί 5-0 και πρωταγωνιστή τον Τοντόροβιτς, η Χίμκι ολοκλήρωσε το τριαντάλεπτο στο +2.

Η Χίμκι έφτασε στο +4 στην αρχή της τέταρτης περιόδου, όμως οι Γάλλοι με 7-0 σερί έφτασαν στο +3 με επιθετική πολυφωνία και διατηρούσαν ένα μικρό προβάδισμα με +1 και +2. Στο 66-63, οι Ρώσοι έκαναν ένα 15-0 και έφτασαν στο +12 με τους Τοντόροβιτς και Σβεντ και διατήρησαν ένα +10 μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 43-45, 57-59, 69-78

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ: Κόλινς 5, Μποβουά 13, Λακόμπ 6, Λελούπ 2, Κάμπελ 6, Γκολούμποβιτς 12, Ουίμς 14, Ντουπό 6, Χάουαρντ 5

ΧΙΜΚΙ: Ράις 12, Σβεντ 23, Ογκουστιν 2, Κοπόνεν 6, Μόνια 6, Τοντόροβιτς 14, Χάνεϊκατ 15 *Πηγή: sport-fm.gr*