Σάββατο 12 Δεκεμβρίου 2015

Φενέρ από την… κορυφή στο TOP 16!

Φενέρ από την… κορυφή στο TOP 16

Την κορυφή του Α’ ομίλου «κλείδωσε» η Φενερμπαχτσέ, η οποία με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο νίκησε 79-61 τον Ερυθρό Αστέρα.

Για ένα ημίχρονο ο Ερυθρός Αστέρας ζόρισε την Φενερμπαχτσέ, ωστόσο χάρη σε μία αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έφτασε στη νίκη με 79-61 και έτσι «σφράγισε» την κορυφή του Α' ομίλου.

Ιδιαίτερη μέρα για τον Ρίκι Χίκμαν, ο οποίος πήρε τα πρώτα φετινά λεπτά συμμετοχής, ύστερα από τον πολύ σοβαρό τραυματισμό του, πετυχαίνοντας μάλιστα και το τελευταίο καλάθι του αγώνα.

Πολύ καλό ξεκίνημα έκανε στην αναμέτρηση ο Ερυθρός Αστέρας, έχοντας ένα σταθερό προβάδισμα (8-13). Η Φενέρ αντέδρασε, ρίχνοντας τη διαφορά, ωστόσο το μόνο που κατάφερε ήταν να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο -2 (18-20). Το ίδιο καλό πρόσωπο εξακολουθούσαν να δείχνουν οι Σέρβοι και στη δεύτερη περίοδο, πηγαίνοντας ακόμη και στο +7 (21-28). Η Φενέρ έκανε μία νέα αντεπίθεση για να μειώσει στον πόντο (34-35), ενώ πέρασε για πρώτη φορά μπροστά (39-37) στο ματς χάρη σε τρίποντο του Μπογκντάνοβιτς, περίπου 15 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου!

Στην τρίτη περίοδο, η Φενέρ έδειξε πιο ορεξάτη και ο Ερυθρός Αστέρας πιο… άδειος, με την ομάδα του Ομπράντοβιτς να φτάνει στο +10 (56-46) και να διατηρεί το προβάδισμά της μέχρι τέλους (58-51). Οι Σέρβοι παρέδωσαν εντελώς… πνεύμα στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους από την άλλη να αυξάνουν συνεχώς τη διαφορά τους (70-51) και να φτάνουν στη νίκη με το 79-61.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 39-37, 58-51, 79-61

Φενερμπαχτσέ (Ομπράντοβιτς): Χίκμαν 2, Ούντο 13, Μαχμούτογλου, Άντιτς 12 (1), Μπογκντάνοβιτς 10 (2), Γιουρτσεβέν 2, Σλούκας 9 (1τρ., 7 ασ.), Ουγκουρλού, Βέσελι 9, Κάλινιτς 7 (1), Ντίξον 3 (1), Ντατόμε 12 (2).

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Ουίλιαμς 2 (10 ασ.), Ρέμπιτς, Τόμπσον 2, Ντάνγκουμπιτς 2, Λάζιτς 6 (2), Τέγιτς 2, Σιμόνοβιτς 15 (5), Γκούντουριτς, Γιόβιτς 6, Μίλερ 3 (1), Τσίρμπες 12, Στίματς 11.