Κυριακή 6 Δεκεμβρίου 2015

Έκανε… μάρτυρα την ΑΕΚ ο Ολυμπιακός!!

Έκανε… μάρτυρα την ΑΕΚ ο Ολυμπιακός!

Χάρη στην καλή του άμυνα, ο Ολυμπιακός επικράτησε 79-71 της ΑΕΚ στο ΣΕΦ και έτσι έγινε η πρώτη ομάδα στην ιστορία της Α1 που φτάνει τις 100 συνεχόμενες εντός έδρας νίκες στην κανονική διάρκειά της!

Έγραψε ιστορία με… μάρτυρα την ΑΕΚ ο Ολυμπιακός!

Παίζοντας χωρίς τους Σπανούλη και Λοτζέσκι, αλλά καλή άμυνα στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, οι «ερυθρόλευκοι» επιβλήθηκαν 79-71 της «Ένωσης» στο ΣΕΦ και έτσι έγιναν η πρώτη ομάδα που έφτασε τις 100 συνεχόμενες εντός έδρας νίκες στην κανονική διάρκεια Α1!

Για τους Πειραιώτες, πολύ καλή εμφάνιση έκανε ο Βαγγέλης Μάντζαρης με 17 πόντους και 6 ασίστ, με τους Στρόμπερι και Πρίντεζη να προσθέτουν από 12 ο καθένας. Από την «Ένωση», η οποία πλέον μετρά τέσσερις σερί ήττες σε Ελλάδα και Ευρώπη, σχεδόν… μόνος του πάλευε ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης που τελείωσε το ματς με 25 πόντους.

Πολύ καλό ξεκίνημα για τον Ολυμπιακό στην αναμέτρηση, καθώς μέσω της πολύ καλής του άμυνας «έτρεξε» ένα σερί 9-0 στο πρώτα τέσσερα λεπτά, με την ΑΕΚ να κάνει το ένα άστοχο σουτ μετά το άλλο. Το επιθετικό πρόβλημα της «Ένωσης» έλυσε με δικούς του πόντους ο Κούπερ (11-5), αλλά οι Πειραιώτες έσφιξαν και πάλι τα… λουριά, ξεφεύγοντας στο +9 (16-7) και μάλιστα χωρίς να ανοίξει ιδιαίτερα ο ρυθμός. Έτσι, κύλησε το ματς μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου, με την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να το κλείνει με το υπέρ του 17-9.

Ο Ολυμπιακός διατηρούσε το προβάδισμά του και στο δεύτερο δεκάλεπτο (21-13), ωστόσο στη συνέχεια «πλήρωσε» την άστοχη επιμονή του έξω από τα 6,75μ. (0/7), με την ΑΕΚ να το εκμεταλλεύεται αυτό και να μειώνει στους τρεις (21-18). Μάλιστα, στα μισά της περιόδου η «Ένωση» ήταν αυτή που έτρωγε… σίδερα στην άμυνα, με αποτέλεσμα να δώσει νέο ενδιαφέρον στο ματς (24-22). Εκεί, «μίλησε» ο Πρίντεζης για τους «ερυθρόλευκους», καθώς με δικά του τρίποντα τους έστειλε στο +8 (30-22). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η περιφέρεια των Πειραιωτών «αφυπνίστηκε» και έτσι η υπέρ τους διαφορά έφτασε στο +11 (37-26), για να κλείσει στο +9 (41-32), λόγω της… επιμονής του Κούπερ από την πλευρά των φιλοξενούμενων.

inner

«Φουριόζος» μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός, καθώς ξανά μέσω της καλής του άμυνας έκανε ένα 5-0 για το +14 (46-32). Ο Κούπερ ήταν αυτός που έσπασε –ύστερα από περίπου τρία λεπτά- το… ρόδι για την ΑΕΚ (46-35), αλλά η «απάντηση» από τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν ένα 4-0 για το +15 (50-35). Από την άλλη, οι παίκτες του Σάκοτα ήταν πολύ δύσκολο να πλησιάσουν στο σκορ λόγω της τρομερής τους αστοχίας και έτσι οι Πειραιώτες χωρίς να πιεστούν ιδιαίτερα πήγαν ακόμη και στο +19 (59-40), με το τρίποντο του Μαυροκεφαλίδη να διαμορφώνει το 59-43.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου ο Ολυμπιακός πήγε ξανά στο +19 (64-45), αλλά ο Μαυροκεφαλίδης δεν άφηνε την κατάσταση να… ξεφύγει περισσότερο για την ΑΕΚ, ρίχνοντας μόνος του (!) τη διαφορά στους 9 πόντους (66-57). Οι «ερυθρόλευκοι» χρειάστηκαν περίπου τρία λεπτά για το επόμενό τους καλάθι (69-57), αλλά παρ' όλα αυτά δεν έδειξαν την απαιτούμενη συγκέντρωση μέχρι το τέλος, κάνοντας αρκετά λάθη και βιαστικές άστοχες επιθέσεις, με την μαχητική «Ένωση» να έμενε στο ματς (75-67). Ωστόσο, η έκπληξη ποτέ δεν έγινε και έτσι οι Πειραιώτες έφτασαν στη νίκη με το τελικό 79-71.