Κυριακή 6 Δεκεμβρίου 2015

Κρύφτηκε η μπάλα, εμφανίστηκε η Ντόρτμουντ!! (video)

Κρύφτηκε η μπάλα, εμφανίστηκε η Ντόρτμουντ! (video)

Κρύο αίμα στην «Volkswagen Arena». H ισοφάριση της Βόλφσμπουργκ στο φινάλε, θύμωσε την Ντόρτμουντ που με εκπληκτική συνεργασία στην εκπνοή πήρε τη νίκη (2-1) και πλησίασε στο -5 την Μπάγερν.

Όσους νόμιζαν πως «παράτησε» την υπόθεση τίτλος, η Ντόρτμουντ φρόντισε να τους διαψεύσει. Η ομάδα του Τούχελ πήρε παλικαρίσιο «διπλό» στην «Volkswagen Arena» και πλησίασε την Μπάγερν στους 5 βαθμούς, έπειτα από 15 αγωνιστικές.

Οι Βεστφαλοί δεν επηρεάστηκαν από την απουσία του κεντρικού αμυντικού διδύμου τους (Χούμελς-Παπασταθόπουλος) κι άνοιξαν το σκορ με τον Μάρκο Ρόις στο 32ο λεπτό. Ενώ το ο χρόνος έδειχνε να περνάει ιδανικά για τους φιλοξενούμενους, οι «λύκοι» έδειχναν πως θα έσωναν τον βαθμό με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ροντρίγκες στο 90+1’. Το παιχνίδι όμως είχε πολύ… μέλλον ακόμη. Δύο λεπτά αργότερα κι έπειτα από εξαιρετική επιθετική προσπάθεια ο Καγκάβα σημείωσε δεύτερο γκολ για την Ντόρτμουντ, που κατάφερε να βγει τελικά ασπροπρόσωπη.