Κυριακή 6 Δεκεμβρίου 2015

Ήττα για ΑΠΟΕΛ, «Κυρία» στην κορυφή!

Ήττα για ΑΠΟΕΛ, «Κυρία» στην κορυφή

Ο ΑΠΟΕΛ ηττήθηκε 1-0 στη Λευκωσία από τον Απόλλωνα Λεμεσού και «γκρεμίστηκε» από την κορυφή, στην οποία σκαρφάλωσε η Ανόρθωση, που νίκησε 2-0 στο Παραλίμνι.

Αλλαγή στην κορυφή της βαθμολογίας του πρωταθλήματος Κύπρου προέκυψε μετά το πέρας της 13ης αγωνιστικής. Ο μέχρι πρότινος πρωτοπόρος ΑΠΟΕΛ ηττήθηκε 1-0 εντός έδρας από τον Απόλλωνα Λεμεσού και «γκρεμίστηκε» από το ρετιρέ. Η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια, παρότι έκανε μέτρια εμφάνιση, θα μπορούσε να προηγηθεί λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, αλλά η κεφαλιά του Καβενάγκι σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι. Σαν να μην έφτανε αυτό, ο Γκιέ στο 58’ έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους, που κράτησαν σχετικά εύκολα το προβάδισμα μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Την ήττα του ΑΠΟΕΛ εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο η Ανόρθωση. Οι αλλαγές του προπονητή της «Κυρίας» στο εκτός έδρας παιχνίδι με το Παραλίμνι ήταν καταλυτικές , αφού οι παίκτες που πέρασαν στον αγωνιστικό χώρο πέτυχαν τα δύο γκολ που έδωσαν τη νίκη με 2-0 επί της Ένωσης. Ο Ν’Ντλοβού άνοιξε το σκορ στο 76’ με πέναλτι, ενώ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μαρτίνες διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Έτσι, η Ανόρθωση έφτασε τους 30 βαθμούς και πέρασε στην πρώτη θέση, έχοντας έναν περισσότερο από τους «γαλαζοκίτρινους».

Στο τρίτο παιχνίδι της ημέρας, ο Άρης Λεμεσού νίκησε 2-0 την Αγία Νάπα στο «Τσίρειο» και την… βύθισε ακόμη περισσότερο στον πάτο της βαθμολογίας. Μετά από ένα «στείρο» πρώτο ημίχρονο, ο Μπόνιφεϊς άνοιξε το σκορ στο 68’ και ο Αουρέλιο με πέναλτι στις καθυστερήσεις, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.