Πέμπτη 21 Ιανουαρίου 2016

Θύμα έκπληξης η Λιλ, πέρασαν Λιόν και Μονακό!!

Η Λιλ αποκλείστηκε από την Τρσελισάκ για τους "32" του Κυπέλλου Γαλλίας με 4-2 στα πέναλτι, μετά το 1-1 στην κανονική διάρκεια και την παράταση. Προκρίσεις για Λιόν και Μονακό.

Θύμα έκπληξης η Λιλ, πέρασαν Λιόν και ΜονακόΠαρά το γεγονός πώς προηγήθηκε νωρίς 1-0, η Λιλ έπεσε θύμα έκπληξης από την Τρελισάκ μετά το 1-1 στην κανονική διάρκεια και το 90λεπτο. Στα πέναλτι οι γηπεδούχοι ήταν πιο εύστοχοι και τελικά με σκορ 4-2 ήταν εκείνοι που πήραν την πρόκριση για τους "16" του Κυπέλλου Γαλλίας.

Με τέρματα των Κορνέ και Βαλμπιενά μέσα σε ένα δίλεπτο, η Λιόν δεν είχε πρόβλημα να κάμψει την αντίσταση της Σαμπλί και να επικρατήσει με 2-0. Η Τρουά, επίσης είχε εύκολο έργο απέναντι στην Κονκαρνό και επικράτησε εκτός έδρας με 3-1, με τον Ζέαν στο 42’ και το 50’ να διαμορφώνει το 0-2 και τον Αζαμούμ να κάνει το 1-3. Το σκορ είχε μειώσει προσωρινά σε 1-2 ο Κορέ.

Την παράταση χρειάστηκε η Μονακό για να πάρει το εισιτήριο για τους «16» του Κυπέλλου Γαλλίας, εκεί που τελικά κατέβαλε την Εβιάν με 3-1. Ο Τραορέ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους έκανε το 0-1, όμως ο Καμίν στο 63’ ισοφάρισε σε 1-1. Στην παράταση ο Πάσαλιτς στο 103’ και ο Έλντερ Κόστα στο 119’ έδωσαν την πρόκριση στους Μονεγάσκους με 3-1. Στην παράταση πήρε την πρόκριση και η Ναντ με ένα γκολ του Μπεντόγια στο 105’, έκαμψε την αντίσταση της Ναντ.