Παρασκευή 22 Ιανουαρίου 2016

Τον… σκότωσε στο τέλος!!

Τον… σκότωσε στο τέλος!

Ο Παναθηναϊκός λύγισε από τα συνεχόμενα τρίποντα της Λοκομοτίβ Κουμπάν στα τελευταία λεπτά και έτσι γνώρισε την ήττα με 76-67, στο Κράσνονταρ, για την 4η αγωνιστική του Top16 της Ευρωλίγκας.

Για περίπου 35 λεπτά ο Παναθηναϊκός ήταν στη διεκδίκηση του παιχνιδιού, αλλά τα απανωτά τρίποντα της Λοκομοτίβ Κουμπάν στο τέλος, τον υποχρέωσαν στην τρίτη του ήττα στο Top16 της Ευρωλίγκας, με 76-67.

Πρώτοι σκόρερ για το «τριφύλλι» ήταν οι Γιάνκοβιτς και Φώτσης με 12 πόντους ο καθένας, ενώ από την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα κορυφαίος ήταν ο Ντρέιπερ με 20 πόντους.

Σε άλλο… γήπεδο ήταν ο Παναθηναϊκός στο ξεκίνημα του ματς. Οι «πράσινοι» είχαν τη μία κακή επιλογή μετά την άλλη, αφήνοντας έτσι την Λοκομοτίβ να κάνει ό,τι θέλει και να προηγηθεί 12-0. Όμως, στη συνέχεια οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς συνήλθαν, όπου μέσω της άμυνάς τους και με πρωταγωνιστές τους Καλάθη και Γιάνκοβιτς άρχιζαν να ροκανίζουν τη διαφορά, φέρνοντας το παιχνίδι στην ισοπαλία (14-14). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι «πράσινοι» είχαν φέρει την αναμέτρηση στα μέτρα τους και έτσι στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ήταν στο 22-22.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε με την ίδια… συνταγή και στη δεύτερη περίοδο. Οι σωστές επιλογές στην επίθεση, σε συνδυασμό με την άμυνα από… γρανίτη, έδωσαν στους «πράσινους» τη δυνατότητα να κάνουν «πάρτι» στο παρκέ και να στέλνουν την υπέρ τους διαφορά ακόμη και στους 12 πόντους (24-36). Ωστόσο, στο τελευταίο τρίλεπτο του πρώτου ημιχρόνου, οι «πράσινοι» πήγαν να… γκρεμίσουν ό,τι έχτιζαν. Άνευ λόγου και… αιτίας, υπέστησαν ένα μπλακ άουτ και έτσι η Λοκομοτίβ έκανε ένα 9-0, με αποτέλεσμα να μειώσει τη διαφορά (33-36). Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε μπει ξανά στο παιχνίδι, αλλά το θετικό για το «τριφύλλι» ήταν πως αυτό πήγε προηγούμενο στα αποδυτήρια (38-39).

Το ματς είχε γίνει ντέρμπι πλέον, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο στο δεύτερο ημίχρονο (44-44). Ο ρυθμός του ματς ήταν πολύ αργός, καθώς αμφότεροι πρόσεχαν περισσότερο την άμυνα, ενώ δεν τους βοηθούσε και η αστοχία. Περίπου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, η Λοκομοτίβ πάτησε το… γκάζι και βρέθηκε στο +5 (50-45). Όμως, ο Παναθηναϊκός αντέδρασε με τον Ραντούλιτσα και δεν άφησε τους Ρώσους να πάρουν το μομέντουμ, μειώνοντας στο καλάθι τη διαφορά στο τέλος (53-51).

Καλά κρατούσε το ντέρμπι και στην τέταρτη περίοδο, με τον Φώτση να δίνει ξανά το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με τρίποντο (57-58). Στη συνέχεια, μία τεχνική ποινή που δέχθηκαν οι «πράσινοι» έδωσε την ευκαιρία στην Κουμπάν να πάει στο +3 (61-58), ενώ ακολούθησε ένας εκατέρωθεν… βομβαρδισμός τριπόντων, με τους Ρώσους όμως να διατηρούν τη διαφορά τους (67-64). Μάλιστα, με το τρελό τρίποντο του Ντρέιπερ η διαφορά πήγε στο +6 (70-64), περίπου ένα λεπτό πριν τη λήξη. Αυτό ουσιαστικά έκοψε τα… πόδια των παικτών του Τζόρτζεβιτς και με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν το… βιολί τους από την περιφέρεια, πήραν τη νίκη με το τελικό 76-67.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 38-39, 53-51, 76-67

Λοκομοτίβ Κουμπάν (Μπαρτζώκας): Ντιλέινι 14 (3), Σίνγκλετον 4, Ράντολφ 11 (1), Ντρέιπερ 20 (6), Κλαβέρ 4, Κολιούσκιν, Βορόνοφ 6, Ζούμπκοφ 9 (2), Μπρόεκοφ 8 (1).

Παναθηναϊκός (Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 1, Γιάνκοβιτς 12 (2), Φώτσης 12 (3), Ραντούλιτσα 11, Φελντέιν 13 (3), Διαμαντίδης 7 (1), Γκιστ 5, Καλάθης 4 (8 ασ.), Κούζμιτς 2.