Παρασκευή 4 Μαρτίου 2016

Νίκη, αλλά όχι και τη διαφορά η Χίμκι!!

Οι Ρώσοι επικράτησαν με 75-61 της Μπαρτσελόνα για τον 6ο όμιλο, ενώ οι Καταλανοί που έχαναν και με 23, έσωσαν το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Νίκη, αλλά όχι και τη διαφορά η ΧίμκιΗ Χίμκι κέρδισε το παιχνίδι πολύ πιο εύκολα απ’ όσο δείχνει το τελικό 75-61, αλλά κατέβασε πολύ τις στροφές στο δεύτερο μέρος επιθετικά, για να δώσει την ευκαιρία στην Μπαρτσελόνα να διατηρήσει το +17 του πρώτου αγώνα. Ο Αλεξέι Σβεντ με 16 πόντους, ενώ Ντέιβις και Όγκουστιν σημείωσαν από 13. Για τους Καταλανούς ο Τζάστιν Ντόελμαν ήταν ο μόνος που διασώθηκε με 14.

Με τρίποντο του Μόνια στο 7’ 16-7 και 22-11 στο 1:09 πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με κάρφωμα του Χάνεϊκατ που ξεκίνησε ζεστός το παιχνίδι με 7 πόντους και τέσσερα ριμπάουντ, ενώ σε αυτό το πρώτο δεκάλεπτο που τελείωσε στο +10 για τη ρωσική ομάδα, οι γηπεδούχοι πρόλαβαν να μοιράσουν και 8 ασίστ. Από την άλλη η Μπαρτσελόνα ήταν άστοχη και είχε την γνωστή εικόνα των εκτός έδρας αγώνων στην Ευρωλίγκα.

Ο Πασκούαλ αρχίζει το δεύτερο δεκάλεπτο με δίδυμους πύργους, τον Σάμουελς και Ντόρσεϊ. Με καλάθι του Σβεντ το ματς πήγε σε νταμπλ- σκορ 28-14, μέχρι ο Τζόι Ντόρσεϊ να σημειώσει το πρώτο καλάθι για την Μπαρτσελόνα, ενώ είχαν περάσει 3,5 λεπτά στην 2η περίοδο. Ο Αρόγιο με καλάθι στα 6:00 πριν τη λήξη της 2ης περιόδου κατεβάζει την διαφορά στους 12, όμως η Χίμκι με ένα σερί 7-0, με Κόπονεν, Σβεντ και τρίποντο του Μόνια, εκτοξεύει τη διαφορά στο +19 (37-18), 4:35 πριν το τέλος. Η εικόνα παραμένει το ίδιο τραγική για την Μπαρτσελόνα, που δέχτηκε ακόμα και αιφνιδιασμό από δική της εύστοχη βολή. Στο 19’ ο Ντέιβις με γκολ-φάουλ στέλνει την διαφορά στους 20, για να έρθει ο Χάνεϊκατ και να γράψει το 47-25. Το ημίχρονο τελείωσε 48-29, με τους 59% στα δίποντα και αξιολόγηση 71, έναντι 24 της Μπάρτσα.

Στο 3ο δεκάλεπτο η Χίμκι συνέχισε να παίζει καλή άμυνα και παρά το γεγονός πως δεν είχε τον ίδιο επιθετικό οίστρο, ανέβασε την διαφορά κι άλλο, με τον Ντέιβις να φέρνει το ματς στο 56-33 με τη ρωσική ομάδα να έχει υπερκαλύψει ήδη σε εκείνο το χρονικό σημείο του αγώνα την ήττα με 17 πόντους που είχε υποστεί στην έδρα των Καταλανών. Με ένα 8-0 η ομάδα του Πασκουάλ μάζεψε την διαφορά στους 15 στο 27’ με τις δύο βολές του Ναβάρο να διαμορφώνουν το 56-41. Ωστόσο ένα καλάθι του Ντέιβις κι ένα τρίποντο του Ντράγκιτς έφεραν το σκορ στο φινάλε τους 3ου δεκαλέπτου στο 61-43.

Η Μπαρσελόνα κάνει ένα γρήγορο 4-0 για να κατεβάσει την διαφορά στο -14, αλλά η Χίμκι έχει απάντηση για να ξαναφέρει την διαφορά στο +18. Ένα γκολ-φάουλ του Σαμάρντο Σάμουελς κι ένα δίποντο κατεβάζει την διαφορά στο 65-52. Με τρίποντο ο Αρόγιο διαμορφώνει το 68-55 5:40 πριν το τέλος του ματς. Ο Ντόελμαν με τρίποντο κατεβάζει την διαφορά ακόμα και στους 11, όμως η Χίμκι απαντά με ένα 4-0 για να ξαναφέρει τη διαφορά στους 15 με καλάθι του Ντέιβις. Ένα δίποντο του Ρίμπας και δύο βολές, κατέβασαν την διαφορά στους 12 κι ένα κλέψιμο του Σβεντ που συνοδεύτηκε από κάρφωμα διαμόρφωσε το τελικό 75-61.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 48-29, 61-43, 75-61 *Πηγή: sport-fm.gr*