Παρασκευή 4 Μαρτίου 2016

«Πάρτι» Μπαρτζώκα στην Κωνσταντινούπολη!

«Πάρτι» Μπαρτζώκα στην Κωνσταντινούπολη

Ακόμα ένα βήμα –το πιο εντυπωσιακό- για την κατάληψη της 1ης ή της 2ης θέσης στον όμιλό της έκανε η Λοκομοτίβ του Γιώργου Μπαρτζώκα, καθώς διέλυσε την Εφές του Ίβκοβιτς στην Κωνσταντινούπολη με 61-76.

Νίκη που της δίνει το δικαίωμα να ελπίζει βάσιμα για την κατάληψη μίας από τις δύο πρώτες θέσεις που σημαίνει και πλεονέκτημα έδρας στα play-off πέτυχε η Λοκομοτίβ Κούμπαν του Γιώργου Μπαρτζώκα επί της Αναντολού Εφές του Ντούσαν Ίβκοβιτς με 61-76 μέσα στην Κωνσταντινούπολη.

Πραγματοποιώντας μια πλήρη εμφάνιση τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, οι Ρώσοι επέβαλαν από πολύ νωρίς το δικό τους νόμο στο «Αμπντί Ιπεκτσί» και με ηγέτες τους Ντιλέινι (19 πόντους, 6 ασίστ, 5 ριμπάουντ), Κλαβέρ (14 πόντους, 9 ριμπάουντ) και Ράντολφ (17 πόντους, 6 ριμπάουντ) έφτασε μια μάλλον άνετη νίκη.

Έπειτα από μια ισορροπημένη 1η περίοδο στην οποία οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (16-17), η Λόκο στο 2ο δεκάλεπτο με μεγάλο της «όπλο» την άμυνα κατάφερε να «χτίσει» μια διαφορά 10 πόντων, καθώς επέτρεψε στους γηπεδούχους μόλις 12 πόντους και «έκλεισε» το α’ ημίχρονο προηγούμενη με 28-38.

Στο 3ο δεκάλεπτο και ενώ όλοι περίμεναν την αντίδραση της Εφές και πάλι η Λοκομοτίβ ήταν αυτή που πάτησε το «γκάζι» και βρίσκοντας λύσεις και από την περιφέρεια με συνεχόμενα καλάθια του Κλαβέρ η διαφορά έφτασε και στο +13 (32-45, 34-47). Παρά τα τρίποντα των Οσμάν και Σάριτς, η Εφές το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει, αλλά η διαφορά παρέμενε σε υψηλά για τα δεδομένα του ματς επίπεδα (44-53).

Η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς μπήκε αποφασισμένη στην 4η περίοδο προκειμένου να πλησιάσει και μάλιστα γρήγορα στο σκορ και τα κατάφερε με νέο τρίποντο του Οσμάν να φέρει τη διαφορά στους 6 (49-55), αλλά ο Κλαβέρ με τρίποντο και στη συνέχεια ο Ντιλέινι με συνεχόμενες βολές η διαφορά έφτασε και πάλι σε διψήφια νούμερα (52-64). Σε εκείνο το σημείο η Εφές κατέρρευσε, η Λοκομοτίβ συνέχισε το δικό της «πάρτι» βάζοντας στην εξίσωση και τον Ράντολφ και αφού η διαφορά έφτασε στο +18 (58-76), το ματς έληξε 61-76 με το επιμέρους σκορ στο 4ο δεκάλεπτο να φτάνει στο 17-23.

Είναι χαρακτηριστικό ότι από πλευράς Τούρκων, μόνο ο Ερτέλ είχε διψήφιο αριθμό πόντων φτάνοντας τους 17.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 12-21, 16-15, 17-23