Παρασκευή 4 Μαρτίου 2016

Η Μπάρτσα των… οργίων!! (video)

Η Μπάρτσα των… οργίων (video)

Η Μπαρτσελόνα πέρασε εύκολα (5-1) από την έδρα της Ράγιο Βαγιεκάνο με χατ-τρικ του Μέσι σπάζοντας το ρεκόρ της Ρεάλ από το 1988/89 όντας αήττητη για 35 σερί ματς. Με 9 τέλειωσαν το ματς οι γηπεδούχοι.

Και πώς να χάσει αυτό το πρωτάθλημα; Ακόμη και χωρίς να παίξει σπουδαία μπάλα, η Μπαρτσελόνα πέρασε πολύ εύκολα από την έδρα της Ράγιο Βαγιεκάνο με σκορ 5-1, σπάζοντας το ρεκόρ της Ρεάλ Μαδρίτης από την σεζόν 1988/89 όντας αήττητη για 35 σερί ματς σε όλες τις διοργανώσεις. Παράλληλα, αύξησε την διαφορά της από την δεύτερη Ατλέτικο Μαδρίτης στους οκτώ βαθμούς.

Το σκορ άνοιξε στο 22' ο Ράκιτιτς, μετά από μεγάλη γκάφα του Χουάν Κάρλος, κι ένα λεπτό μετά ο Μέσι έγραψε το 2-0. Ο Αργεντινός συνέχισε φορτσάτος και στο 53' έκανε το 3-0, με τον Μανούτσο να μειώνει τέσσερα λεπτά αργότερα. Ο Σουάρες δεν κατάφερε να σκοράρει από το σημείο του πέναλτι στο 69', για να έρθει ο Μέσι και να κάνει το 4-1 στο 72' με το τρίτο προσωπικό του τέρμα. Το τελικό σκορ, διαμόρφωσε ο Αρντά Τουράν στο 86ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι, ολοκλήρωσαν το ματς με 9 παίκτες, ωστόσο η δεύτερη αποβολή του Ιτούρα (67') είναι άδικη καθώς η φάση είχε ξεκινήσει από οφσάιντ. Σωστή, η πρώτη του Γιορέντε (42').

Στα άλλα δύο ματς της ημέρας, η Γρανάδα επικράτησε 2-0 της Χιχόν, την πέρασε στη βαθμολογία και συνεχίζει να ελπίζει για την σωτηρία της, ενώ η Μπέτις έκανε «άλμα» παραμονής, περνώντας με 3-0 από την έδρα της Εσπανιόλ.